W Lublinie powstanie nowy park. Zobacz, jak będzie wyglądał i ile miasto wyda na jego budowę

Tak będzie wyglądał Park Nadrzeczny w Lublinie | wizualizacje

Miasto zaprezentowało szczegółowy koncepcję zagospodarowania nowego Parku Nadrzecznego, w którego skład wejdą m.in. plaże, kładki nad Bystrzycą, amfiteatr oraz ścieżki spacerowe i rowerowe.

Park Nadrzeczny powstanie w dolinie rzeki Bystrzyca, rozciągającej się po stronie południowej, pomiędzy ulicą Żeglarską a mostem kolejowym nad ulicą Janowską po stronie północnej. W koncepcji uwzględniono wykorzystanie naturalnych materiałów przy projektowaniu głównych obiektów (sceny, amfiteatru, kładek), urządzeń rekreacyjnych oraz elementów małej architektury.

Ścieżki rowerowe i spacerowe

Na całej długości Parku zaprojektowano 7,5 km ścieżek spacerowych dla pieszych z nawierzchnią mineralną oraz 7,5 km ścieżek o nawierzchni asfaltowej dla rowerzystów. Po obu stronach rzeki, powstaną ścieżki rekreacyjne przeznaczone dla spacerowiczów i biegaczy, z pomostami dla wędkarzy i kajakarzy.

Kładki nad Bystrzycą

W koncepcji wyznaczono 7 kładek usytuowanych głównie w miejscach lub w pobliżu obecnie istniejących przejść, a także w nowych lokalizacjach. Głównym ich celem jest połączenie położonego obok osiedla Nałkowskich z doliną Bystrzycy i Parkiem.

Park Nadrzeczny w Lublinie
Park Nadrzeczny w Lublinie

Ruiny dawnego młyna jako amfiteatr

Zachowane na wschodnim brzegu Bystrzycy ruiny dawnego młyna zostaną wykorzystane do zlokalizowania sceny z zapleczem i amfiteatrem wkomponowanym w naturalne zbocze. Będzie to przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych i znacząca atrakcja turystyczna nowego parku.

Park Nadrzeczny w Lublinie

Plaże dla mieszkańców

Dwie plaże trawiaste (po zachodniej i wschodniej stronie Bystrzycy) z istniejącą naturalną zielenią łąkową to zielone tereny rekreacyjne. Po stronie zachodniej łąka graniczyć będzie z terenowym amfiteatrem i z wodnym placem zabaw. Znajdzie się tam też boisko do siatkówki, miejsca zabaw zręcznościowych i drewniane, wypoczynkowe elementy architektoniczne.

Gastronomia i punkty widokowe

Cztery wykonane z drewna punkty gastronomiczne wpasują się w krajobraz przyrodniczy. Ich kształty wzorują się na elementach środowiska naturalnego i pomyślane są jako miejsca spotkań i zabaw. W Parku oznaczonych zostanie także 8 punktów widokowych. Komfort dla korzystających z parku zapewni wyposażenie w małą architekturę ławki, kosze, stojaki na rowery oraz zaplecze sanitarne.

Park Nadrzeczny w Lublinie
Park Nadrzeczny w Lublinie
Park Nadrzeczny w Lublinie

Na Park Nadrzeczny trochę poczekamy

Realizacja Parku Nadrzecznego, ze względu na jego rozległy obszar i zakres inwestycji liczący ponad 70 hektarów, zaplanowano etapami, których rozmiar określą fundusze pozyskiwane z programów zewnętrznych skierowanych na ochronę środowiska naturalnego oraz z planów adaptacji do zmian klimatu.

W koncepcji wydzielono 24 etapy realizacji, które w miarę możliwości finansowych można łączyć i w ten sposób zmniejszać ich ilość. Szacunkowy koszt inwestycji to ponad 90 mln zł.2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Zamist robic.kolejny prark miasto mogloby sie zreflektiwac ze plany jakie maja od 1 lutego na podroze komunikacja miejska są niedorzeczne.
    Zmieniamy rozklady jazdy pod uczniow-szkoly, do 26 stycznia mamy.inny rozklad jazdy.bo maja ferie. Pozniej od 1 lutego ograniczona po raz kolejny zostaje liczba polaczen komunikacji bo maja za malo pieniedzy.
    Wynik.jest taki.ze.ktos jezdzacy do.pracy i korzystajacy z komunikacji ma.wieczny problem z dopasowaniem polaczen. W efekcie zmnirjszenia polaczen znow zaczniemy wsiadac.w swoje samochody i powiekszac smog w miescie. I znow beda szukac.reakcji. brak pomyslu na wszystko ma.naszw miasto

  2. Zagospodarowanie miejsca- w porządku. Mam jednak nadzieję, że te rysunki to nie są projekty do realizacji!!! Jakieś tam wyczucie mam i różne rzeczy widzialem w świecie. Aby takie projektowanie zobaczyć, w podróż należy udać się na wschód. Wcale nie daleki, do Japonii czy Singapuru!!!! Wystarczy do krańców europejskich rubieży.