W lasach pojawiły się pierwsze jagody. Gdzie ich szukać i jak należy je zbierać?

Jagody pojawiły się w lubelskich lasach | fot. Adrian Wasiluk, Nadleśnictwo Międzyrzec

Dobra wiadomość dla fanów leśnego runa! W lasach pojawiły się pierwsze jagody. Nie wszystkie są dojrzałe, nadal jest dużo zielonych, mimo to do lasu chodzi już dużo osób.

„Święty Jan niesie jagód dzban” – to stare polskie przysłowie wyznacza datę pierwszych zbiorów jagód. Porzekadło sugeruje, iż na pierwsze zbiory jagód leśnych powinniśmy się udać po 24 czerwca. Tym bardziej, że w regionie lubelskim nie brakuje miejsc, gdzie jagód jest mnóstwo.

Przed taką wycieczką do lasu po borówki czernicy warto pamiętać o podstawowych zasadach zbioru i spożywania tych owoców. Owoce należy zrywać tak, aby ich nie uszkodzić i z jak najmniejszą liczbą liści. Jagód należy szukać w lasach iglastych zwanych borami.

Świeże owoce jagód zawierają wiele witamin, w tym: selen, cynk, miedź i mangan, oraz witaminy C, A, B, PP. Między innymi wpływają pozytywnie na wzrok, obniżają poziom złego cholesterolu i cukru we krwi, uelastyczniają naczynia krwionośne i pomagają w problemach żołądkowo – jelitowych.

Co nas czeka po zjedzeniu brudnych jagód?

Brudne jagody mogą być źródłem chorób pasożytniczych, zwłaszcza bąblowicy, przenoszonej m.in. przez lisy. Jaja tasiemca w organizmie człowieka przekształcają się w larwy, które trafiają do różnych narządów. A tam wytwarzają wokół siebie torbiele.

Zakażenia bąblowcami można uniknąć poprzez mycie owoców przed zjedzeniem (szczególnie dotyczy to runa leśnego – jagód, poziomek).

W większości przypadków bąblowiec u ludzi atakuje wątrobę, rzadziej śledzioną, płuca, kości i mózg. W zależności od lokalizacji, może dawać takie objawy, jak pobolewanie z prawego boku, trudności w oddychaniu czy nudności.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.