W Kraśniku uruchomiono pilotażowy punkt szczepień powszechnych

Ruszył pilotażowy punkt szczepień powszechnych w Kraśniku
Ruszył pilotażowy punkt szczepień powszechnych w Kraśniku | fot. LUW

W poniedziałek w budynku hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 5 w Kraśniku uruchomiono pilotażowy punkt szczepień powszechnych, w którym wykonywanych będzie 200 szczepień dziennie.

W Kraśniku ruszył pilotażowy punkt szczepień powszechnych

Pilotażowy punkt szczepień powszechnych w Kraśniku utworzony został przy współpracy SP ZOZ w Kraśniku z Powiatem Kraśnickim oraz Miastem Kraśnik, na polecenie Wojewody Lubelskiego, a zatwierdzony przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Będzie tu wykonywanych 200 szczepień dziennie.

Zgodnie z wytycznymi, w punktach szczepień powszechnych zlokalizowanych w miastach do 50 tys. mieszkańców każdego dnia będzie wykonywanych ok. 200 szczepień. Punkty w miastach pow. 50 tys. mieszkańców mają mieć wydajność na poziomie 500 dawek dziennie.

Zapisy na szczepienia będą odbywać się poprzez portal pacjent.gov.pl, SMS o treści SZCZEPIMYSIE na numer telefonu 880 333 333 oraz numer infolinii 989. W punkcie są cztery stanowiska szczepiące i pięć stanowisk kwalifikujących. Szczepienia będą odbywać się w godzinach 8.00 – 18.00.

Ruszył pilotażowy punkt szczepień powszechnych w Kraśniku
Ruszył pilotażowy punkt szczepień powszechnych w Kraśniku | fot. LUW

Do szczepień oddelegowanych zostali pracownicy kraśnickiego szpitala, wśród nich fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni, którzy ukończyli kurs uprawniający do wykonywanie szczepień przeciw COViD-19. Kwalifikację do szczepień będą przeprowadzać lekarz i pielęgniarki.

Na Lubelszczyźnie łącznie powstanie blisko 30 punktów szczepień powszechnych, uzupełniających sieć dotychczasowych punktów szczepień. Pozwoli to na przyspieszenie realizacji Narodowego Programu Szczepień. Obecnie w województwie działa 430 punktów szczepień. Według danych na dzień 18 kwietnia, w województwie lubelskim wykonano 491 tys. szczepień, z czego drugą dawką 135 tys.

Punkty szczepień powszechnych są organizowane przez jednostki samorządu terytorialnego we współpracy z podmiotem wykonującym działalność leczniczą, na polecenie wojewody. Każdy powiat może zwrócić się o jednorazową dotację w wysokości 5 tys. zł na utworzenie jednego nowego punktu szczepień powszechnych.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.