W Kraśniku planują budowę największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Ma pozwolić na uniezależnienie energetyczne regionu

Na terenie Kraśnika planują budowę farmy fotowoltaicznej i powierzchni 500 ha
Na terenie Kraśnika planują budowę farmy fotowoltaicznej i powierzchni 500 ha | fot. Adobe Stock

Na terenie miasta i gminy Kraśnik planują budowę największej farmy fotowoltaicznej w Polsce o mocy od 300 do 500 MW. W ramach „GreenZero Park Kraśnik” ma powstać również fabryka do produkcji nanopowłok.

GreenZero Park Kraśnik

W środę w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie podpisano list intencyjny w sprawie współpracy między samorządami, inwestorem i Politechniką Lubelską w zakresie utworzenia „GreenZero Park Kraśnik”. Inwestycja ma powstać na terenie gminy i miasta Kraśnik, między obecną strefą ekonomiczną, a Fabryką Łożysk Tocznych.

Priorytetową częścią inwestycji jest stworzenie farmy fotowoltaicznej (docelowo ok. 500 ha), co czyniłoby ją jedną z największych w Polsce. Realizacja projektu, który ma ruszyć w 2023 roku, przyczyni się do uniezależnienia energetycznego regionu.

„Uczestniczymy w ważnym procesie transformacji energetycznej, który swoim zasięgiem ma objąć całą Polskę i Europę. Myśląc o przyszłości, chcemy stworzyć strefę zeroemisyjną, zieloną strefę przemysłową” – zaznaczał Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

W założeniu na kolejnych etapach inwestycji w parku mają być lokowane kolejne fabryki. Wymóg jest jeden – ich procesy produkcyjne muszą być zero- lub niskoemisyjne. Przedstawiciele zakładają, że do 2050 roku zaoszczędzą dzięki temu 10 mln ton CO2.

Jako pierwszy moduł powstanie fabryka do produkcji nanopowłok. Technologia ta może być wykorzystywana do pozyskiwania energii słonecznej, ale także do jej magazynowania i użytkowania w klimatyzacji czy oświetleniu.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Strefa Zero emisyjna a w Kraśniku są tylko dwie ładowarki publiczne samochodów elektrycznych. Jedna to Orlen a druga hotel Kmicic. Na Fabrycznym nie ma żadnej. Miasto wycofało się z umieszczenia takiej ładowarki na nowym, zmodernizowanym rondzie. Porażka.