W 2020 roku do Polski przyjedzie mniej Ukraińców. Zła wiadomość dla rynku pracy

magazyn
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

W 2020 roku do Polski przyjedzie i podejmie legalne zatrudnienie mniej obywateli Ukrainy niż w roku poprzednim – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. To zła wiadomość dla polskiego rynku pracy.

Swoje prognozy eksperci Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej (PUIG) i agencji pracy Foreign Personnel Service podpierają m.in. analizą ankiet przeprowadzonych przez ukraiński portal OLX Praca.

Wynika z niej, że 20 proc. Ukraińców, którzy do tej pory wyjeżdżali za pracą, nie zamierza więcej tego robić. Te nastroje umacniają dane z gospodarki, mówiące o ponad 4-procentowym tempie rozwoju i 10-procentowym wzroście płac.

Rok 2020 będzie przełomowy pod względem tendencji migracyjnych Ukraińców. Prognozowane jest, że po raz pierwszy od kilku lat wskaźnik ich migracji netto może być pozytywny, co oznacza, że z Ukrainy wyjedzie mniej osób, niż do niej wróci” – komentuje dla „DGP” Paweł Kułaga z Foreign Personnel Service, ekspert PUIG.

Tylko przez 6 miesięcy tego roku w Polsce złożono ponad 764 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Zdecydowana większość dotyczyła Ukraińców. PUIG szacuje, że liczba oświadczeń o zatrudnianiu ukraińskich pracowników, jakie składają pracodawcy, może spaść w 2020 roku nawet o ponad 10 proc.

Eksperci podkreślają, że trzeba zadbać przede wszystkim o to, by ci, którzy już tutaj pracują, zostali na dłużej. Według niektórych szacunków w 2020 roku nawet ok. 15-20 proc. Ukraińców wyjedzie z Polski szukać zatrudnienia u Niemców, którzy liberalizują rynek pracy dla obcokrajowców.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.