Uważajcie na nawisy śnieżne i sople zwisające z budynków w Lublinie. Strażacy nie pomogą w takich przypadkach

mężczyźni w podnośniku przy pomocy palnika usuwają zwisające sople lodu
Zwisające sople lodu z dachu | fot. Dominik Wąsik

W miniony weekend w Krakowie spadły duże ilości śniegu. Przypominamy zarządcom nieruchomości, by ze względu na bezpieczeństwo przechodniów, usuwali zwisające z dachów sople lodowe i nawisy śnieżne. Strażacy w takich przypadkach nie pomogą.

W Lublinie śnieg sypał od sobotniego poranka aż do niedzielnego wieczora. Takich opadów nie było w naszym mieście od kilkunastu lat. Pokrywa śnieżna sięgnęła okolic 35 cm. Nadal trwa usuwanie skutków tych opadów.

Przechodniu, spójrz do góry!

Właściciele, zarządcy i użytkownicy nieruchomości mają obowiązek usuwanie śniegu z dachów, powstających sopli oraz odśnieżania chodników przed nieruchomością. Zalegający śnieg na dachach oraz powstające sople zagrażają życiu i zdrowiu przechodniów. Natomiast grube warstwy śniegu na dachach mogą także doprowadzić do katastrof budowlanych.

Przemieszczając się chodnikami wzdłuż budynków, radzimy zwracać uwagę na to, co dzieje się również nad naszymi głowami. Zagrażać mogą nie tylko sople, ale również duże, osuwające się z dachów zwały śniegu.

Przypomnijmy, że właściciele nieruchomości odpowiadają za wyrządzone szkody nie tylko cywilnie. Gdyby doszło do tragedii, do sprawy włączy się prokurator. To na właścicielach i administratorach ciąży obowiązek usunięcia niebezpieczeństwa, dodajmy – we własnym zakresie.

Strażacy przypominają, że nie interweniują oni usuwania nawisów śnieżnych czy sopli lodowych.

Zdjęcia

Sople lodu zwisające z rynny
Sople lodu zwisające z rynny | fot. Dominik Wąsik
Zwis śnieżny na krawędzi dachu
Zwis śnieżny na krawędzi dachu | fot. Dominik Wąsik
Sople lodu na latarni
Sople lodu na latarni | fot. Dominik Wąsik

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.