Uważaj na oszustwo na wygraną w „Konkursie IKEA”

wiadomość, messenger
fot. KMP Zamość

Przestępcy przejmują konta społecznościowe, pozyskują dane i rozsyłają wiadomości o rzekomej wygranej w konkursie. Wmawiają, że pieniądze można otrzymać za pomocą płatności Blik. Nieświadome oszustwa ofiary generują kody i przekazują je oszustom, tracąc pieniądze.

Oszustwo metodą na wygraną w konkursie

52-letnia mieszkanka powiatu zamojskiego zgłosiła oszustwo do komendy Policji. Wyjaśniła, że za pośrednictwem komunikatora otrzymała wiadomość od znajomej. Koleżanka napisała, że bierze udział w „Konkursie IKEA” i brakuje jej 5 głosów do wygranej.

wiadomość, messenger
fot. KMP Zamość

W wiadomości była instrukcja dalszego postępowania. Należało przekazywać otrzymywane kody. 52-latka chcąc wesprzeć znajomą, wykonywała zalecenia. Po chwili otrzymała wiadomość, że ona również wygrała 2500 złotych, pieniądze miała otrzymać za pomocą płatności Blik.

Kobieta wykonała zalecenie, czynność powtórzyła dwukrotnie, generując i przekazując kody na łączną kwotę ponad 700 złotych. Kiedy kolejny raz poproszono ją o kod, zorientowała się, że została oszukana i przestała reagować na wiadomości.

wiadomość, messenger
fot. KMP Zamość

Po pewnym czasie zadzwoniła do koleżanki, w rozmowie z nią dowiedziała się, że ktoś włamał się na jej konto na Facebook i do znajomych porozsyłał wiadomości o uczestnictwie w rzekomym „Konkursie IKEA”. Włamanie znajoma 52-latki zgłosiła już policjantom.

wiadomość, messenger
fot. KMP Zamość

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.