Uwaga, nadciągają mordercze upały! Na termometrach będzie ponad 30 stopni

upał słońce termometr
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydało ostrzeżenie drugiego stopnia dla województwa lubelskiego. Nad nasz region nadciągają upały!

Najbliższe dni w Lublinie i regionie upłyną pod znakiem upałów – prognozują synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy wydali ostrzeżenie drugiego stopnia w tej sprawie.

Od środy (08.08) synoptycy ostrzegają przed falą upałów, która nadchodzi nad nasze województwo. – Temperatura maksymalna w środę od 29°C do 31°C, w pozostałe dni od 31°C do 34°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 21°C – czytamy w komunikacie pogotowym IMGW. Pamiętajmy, że odczuwalna temperatura będzie jednak wyższa.

Niestety, taka pogoda ma się utrzymać zaledwie kilka dni. Od przyszłego weekendy mogą wystąpić gwałtowne burze z opadami gradu i deszczu.

Jak postępować w czasie upałów?

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu.

Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Niewątpliwie upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy.

Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

Lekarze zalecają, aby wtedy osoby starsze i dzieci nie wychodziły z domu. Powinniśmy pamiętać o ochronie głowy i pić nawet 3 litry wody dziennie.

Sprawdź, jak przetrwać upały. Poradnik na kolejnej stronie

Dalej >

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.