Uwaga na upały i gwałtowne burze z gradem

Ostrzeżenia o upałach objęły aktualnie pięć województw. Na Lubelszczyźnie upały mogą sięgnąć nawet 33 stopni na plusie. Specjaliści: dbajmy o siebie i osoby starsze podczas takich temperatur.

IMGW ostrzega o upałach i burzach na terenie województwa lubelskiego. Temperatura maksymalna może wynieść nawet 33 stopni C, ale będzie również padało i niewykluczone są opady gradu. Wszystko to za sprawą napływającego nad Polskę ciepłego, zwrotnikowego powietrza.

We wtorek w naszym regionie będzie nadal upalnie. Termometry wskażą od 29 °C do 31 °C. Meteorolodzy prognozują wystąpienie burz, gdzie przy wysokiej temperaturze będą one silne i gwałtowne.

W środę i czwartek nadal upalnie. Termometry wskażą od 29 °C do 33 °C. Lokalnie istnieje ryzyko powstania burz.

Ostrzeżenia dla pozostałych województw

Ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej objęły województwa lubelskie, małopolskie, śląskie, świętokrzyskie i podkarpackiego. Dotyczą fali upałów, która dociera południowo-wschodniej części Polski.

Jak należy się zachowywać w upalne dni?

Należy szukać zacienionych miejsc, pamiętać o nakryciu głowy, ciemnych okularach i piciu dużych ilości wody. Nie można zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodzie, bo może się to skończyć tragicznie. Wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i chorych.

(opracowanie pogody IMGW, fot. czytelnik)

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.