Uwaga na SMS-y od „OTOMOTO”! Chodzi o dopłatę 76 groszy do ogłoszenia

Uwaga na SMS-y od „OTOMOTO”! Chodzi o dopłatę 76 groszy do ogłoszenia
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Osoby sprzedające samochody w serwisie otomoto.pl padli ofiarą ataku oszustów. Otrzymują SMS-y z informacją o dopłacie 76 groszy. Jeśli ktoś w to uwierzy może stracić pieniądze.

Samochody w Internecie można sprzedawać na wielu serwisach do tego przeznaczonych. Jedną z nich, a zarazem najpopularniejszą jest serwis otomoto.pl. To właśnie w użytkowników tej strony zaatakowali oszuści, którzy w wiadomości SMS próbują podszyć się pod OTOMOTO.

Schemat działania oszustów nie jest bardzo skuteczny, ponieważ nawiązuje do faktycznie przeprowadzanych przez ofiarę operacji. Każdy użytkownik, który doda ogłoszenie o sprzedaży auta po kilku godzinach otrzymuje SMS-a o treści:

„OTO MOTO – Twoje konto zostanie zablokowane, wymagana doplata do ogloszenia na kwote (0.76 PLN). Czas na wplate 60 minut. >>>link”

Fałszywe SMS-y od OTOMOTO.PL | fot. nadesłane

Po wejściu w link otwiera nam się sfałszowana strona OTOMOTO.PL, z możliwością wyboru opłaty brakujących 76 groszy (oczywiście przez bankowość internetową). Jeśli ktoś w to uwierzy i wprowadzi swoje kody bankowe, wtedy przekona się, że coś jest nie tak – strona nieoczekiwanie się zamknie.

Myślisz, że to błąd? Po próbie zalogowania do banku okazuje się, że z naszego konta zniknęły wszystkie dostępne środki pieniężne, a oszust posiada Twoje kody bankowe.

W każdej sytuacji, kiedy otrzymasz podejrzany SMS należy:

– nie otwierać linków ani załączników od niepewnych nadawców,
– określić adres strony Internetowej otwartej z załączonego w wiadomości adresu,
– porównać adres nadawcy do adresu prawdziwej instytucji.

Czytaj także: Myślała, że dopłaca 76 gr, straciła 6 tysięcy złotych

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.