Uwaga na silny wiatr, porywy do 90 km/h. Nie zostawiaj samochodu w pobliżu drzew

Opel przygnieciony przez drzewo na ul. Braci Wieniawskich
Opel przygnieciony przez drzewo na ul. Braci Wieniawskich | fot. czytelnik Adrian

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenie dla województwa lubelskiego przed silnym wiatrem, który w porywach osiągnie prędkość do 90 km/h. Nie zostawiajmy aut pod drzewami i luźnych przedmiotów na balkonach.

Silny wiatr na Lubelszczyźnie

Klin wyżowy, który kształtował pogodę w ostatnich dniach lata, słabnie. Do końca tygodnia na aurę w Polsce będą wpływać głębokie niże z układami frontów atmosferycznych. W czwartek (23.09), nasuwający się od północnego zachodu, niż z ośrodkiem nad Skandynawią przyniesie przejściowe ocieplenie i przede wszystkim gwałtowny wzrost prędkości wiatru.

Wszystko to za sprawą bardzo dużej różnicy ciśnienia, która wieczorem sięgać będzie nawet 20 hPa pomiędzy wybrzeżem a południem Polski. Tak duży gradient baryczny będzie również wywoływał gorsze samopoczucie u osób wrażliwych na zmianę pogody. Najniebezpieczniej będzie w nocy z czwartku na piątek, kiedy prędkość wiatru znacząco wzrośnie w całym kraju.

Wiatr może łamać drzewa, niszczyć budynki i zrywać linie energetyczne, co może skutkować przerwami w dostawie prądu. Niebezpiecznie będzie również w województwie lubelskim, dla którego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem.

„Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, z kierunków zachodnich. Lokalnie, zwłaszcza podczas burz, możliwe są porywy do 90 km/h. Najsilniejszy wiatr spodziewany jest po północy i nad ranem” – mówi Dorota Pacocha z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych.

Apelujemy do kierowców, by Ci unikali dzisiejszej nocy parkowania aut pod drzewami, które wskutek silnego wiatru mogą uszkodzić nasze pojazdy. Właściciele mieszkań lub domów z balkonami powinni schować luźne przedmioty, które mogą spaść z wysokości.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.