Uwaga na listy od CEDGiF – Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych i Firm. To oszustwo!

cedgif oszustwo

CEDGiF – Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych i Firm przysłała Ci list, w którym w terminie dwóch tygodni nakłania do zapłaty 295 złotych? Policja przestrzega: Nie odpowiadajcie na te pisma.

To pułapka znana od wielu lat, która co jakiś czas przybiera nowe formy. CEDGiF może nam się kojarzyć z CEiDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), znanym każdemu przedsiębiorcy rządowemu spisowi działalności gospodarczych prowadzonych przez osoby fizyczne. Przedsiębiorca nie może świadczyć usług, jeżeli nie posiada wpisu do CEiDG.

– Chciałabym ostrzec przedsiębiorców przed próbą wyłudzenia pieniędzy. W ostatnich dniach otrzymałam takie o to pismo wzywające do zapłaty 295 zł z tytułu wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych i Firm – alarmuje czytelniczka Małgorzata.

Do naszej czytelniczki, więc przyszedł taki list:

cedgif-oszustwo

Z pisma wynika, że opłata jest fakultatywna, czyli dobrowolna. Podstawą prawną działania jest regulamin CEDGiF. Jeśli pieniądze nie zostaną wpłacone we wskazanym terminie, to – czytając uważnie – nic się takiego nie stanie.

Ktokolwiek dostał takie pismo, powinien wyrzucić je po prostu do kosza i absolutnie nie wnosić żadnych opłat.

37 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. Dzisiaj otrzymałam dokładnie takie samo pismo z CEDGiF mówiące o aktualizacji wpisu działalności gospodarczej. Do pisma dołączony rachunek na kwotę 295 zł wplata do 13.12.16r.Przyznam że dziwne ibardzo podejrzane to pismo, jednakże mozna w pierwszej chwili skojarzyć z CEiIODG? Centr.Ewidencja i Informacji o Działalności Gospodarczej i mozna dać się nabrać….to znowu OSZUŚCI..wszędzie ich pełno…ostrzegam..nie dajcie się oszukać i nie wpłacajcie żadnych pieniędzy NINA

 2. Ja dostałem to samo i od razu wydało mi sie podejrzane, więc sprawdziłem w internecie, czy ktoś o tym już pisał 🙂

 3. Chciałabym zwrócić uwagę, że mamy w kraju tyle sekcji służb a brak zainteresowania oszustami
  powoduje iż co jakiś czas pojawiają się nowe i proceder trwa dalej , wygląda to tak że w Polsce chyba nie działa żadne prawo chroniące obywateli

 4. Wystarczy zwróć uwagę na ustawę z 1964, na którą się powołują a ogłoszona w monitorze gospodarczym dopiero w 2014… Ale jest pewnie kilka osób które da się na to nabrać 🙁

 5. dzisiaj dostalam to samo i od razu mi nie pasowało, tym bardziej że w piśmie podany jest mój nip a nie nip mojej spółki której rzekomo pismo miało dotyczyć zwykłe oszustwo

 6. Do Wroclawia tez dotarlo to naciagactwo bezczelne i konto bankowe jest to samo!

 7. Też mam inny numer konta do wpłaty. Dlaczego tacy oszuści nie są ścigani z urzędu?

 8. Kluczem
  jest „opłata fakultatywna”. Można sobie wysyłać takie pisemka do woli
  bezkarnie i czekać na frajerów,którzy wpłacą(a jest ich sporo) i nikt
  ich palcem nie ruszy. Zgłosiłem to i dostałem odmowę wszczęcia
  postępowania.

 9. Też miałem takie pisma i to chyba trzy z innych niby instytucji.
  Mię ciekawi skąd oni wiedzą o otwarciu działalności lub od kogo? by naciągać ludzi i czy mogą w taki sposób. Ziobro powinien coś z tym zrobić jak ma walczyć z przekrętami.

 10. Miałem takie pisma dwa. .Zgłosiłem na policje a policjant w Szczecinie powiedział żeby lepiej nie zgłaszał bo to potrwa z dwie godziny

 11. Gdynia, tez dostałe 01.12 2016 z terminem do 09.12.2016 – Na kopercie nadawcaTIBESTI, ul. Miedziana11/12; 00-835 Warszawa – kwota 295 zł.

 12. Ciekawy jestem kto stoi za tym aby chronić dupe cwaniakom naciagaczom i oszustom. Rzadam aby odpowiednie instytucje wziely się do pracy

 13. Jak to możliwe że legalne jest wysyłanie do kogo sobie dusza zażyczy mylących wezwań do nienależnej zapłaty? Czy nie można tego podciągnąć pod stalking?

  1. To jest przestępstwo wyłudzenia. Jest na to paragraf. Można pofatygować się na policję/prokuraturę i zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa. Niektórzy prawnicy nawet to zalecają – na wypadek jakby tamta firma chciała pójść o krok dalej i domagać się zapłaty bardziej agresywnie (np. za pośrednictwem sądu). Problem w tym, że pod wskazanym adresem z definicji mieszka jakaś staruszka, nie mająca pojęcia o co chodzi, a adres firmy zmienia się co kilka miesięcy – jak koło danego adresu robi się więcej szumu. Zresztą, nazwa firmy też regularnie się zmienia.

   1. Dwa lata temu jakieś 2 tyg. po założeniu działalności gospodarczej również dostałem podobne pismo. Sprawę zgłosiłem na policję. Sprawa trafiła ze Świdnicy do Prokuratury Rejonowej Łódź Górna. Sprawa została umorzona 8 czerwca 2015, sygn. 1 Ds 984/15.
    W zeszłym tygodniu otrzymałem identyczne pismo jak załączone we wpisie. Tym razem pismo trafi do kosza, bo szkoda mi czasu na wymiar sprawiedliwości w „takim” wydaniu.

 14. Ja też to dostałem, ale pismo tak gołe z wyjatkiem podstaw prawnych że aż podejżane, A co na to PIS…da im spokój?

 15. dostałem takie pismo dziś firmę założyłem w 1994 roku, a oni mi piszą o wpisie jak ja już trzy razy zmieniłem adres nie wiedzą nawet gdzie jestem na prawdę, słyszałem o tym w radiu nie dam się nabrać, dzięki za ten artykół nie miałem zamiaru płacić. Czemu policja i nasze „kochane państwo” z tym nic nie robi?

 16. Widać z dyskusji, że trzeba obić mordy tym oszustom, to wtedy będzie OK. Inaczej nic się chyba nie wskura. Tylko jak ich namierzyć? A swoją drogą, to jak urząd rejestrujący ich działanośc im to zarejestrował. Bo jeśli podali cudzy NIP (bez rejestratcji formy), to już mają prokuratora, więc chyba NIP jest prawdziwy, tylko firma znika, jak się zrobi szum i wypływa za jakiś czas na nowym adresie.

 17. jest tam przecież numer rachunku bankowego , dlaczego poprzez „niego ” nie można namierzyć oszustów , nie rozumiem…………..

 18. Nic im nie zrobicie po prostu żerują na tym że nie czytamy pism ze zrozumieniem.
  MAGICZNE słowo tym PIŚMIE FAKULTATYWNIE czyli DOBROWOLNE 🙁

 19. W innym kraju wymiar sprawiedliwości zrobiłby z tym porządek w kilka sekund. U nas Prawo i Sprawiedliwość robi to samo co oni. Żeby komuś dać np. 500+ muszą komuś zabrać. To jest Prawe i Sprawiedliwe!!. Chodu z tego chorego kraju!!

 20. Dziwne, że ja otrzymałam takie samo pismo tylko inny adres firmy. Nie Miedziana tylko Złota.

 21. Witam właśnie otworzyłem kopertę z tym pismem i od razu się roześmiałem. Ale zgadzam się z jednym z przedmówców że nasz wymiar sprawiedliwości powinien coś z tym zrobić. Takie rzeczy tylko w Polsce!!!

  1. A dane mają właśnie z. CEiDG standard do mnie przyszło 7 różnego rodzaju takich pism jak zakładałem działalność.

 22. co ciekawe maja dziady podpisana umowe z Poczta Polska nw wysylanie listow. Szczyt chamstwa i bezczelnosci, ale logiczne myslenie pozwala lac na takich sikiem prostym. z pozdrowieniami

 23. Witam
  Otrzymałem również na 500 zł ale jest inne konto może trzeba to zgłosić na policję ?

 24. Takie pismo otrzymała moja mama, która ma 80 lat. Ale była na tyle przytomną osobą że od razu stwierdziła że ktoś próbuje ją oszukać. Niestety wiele osób z bazarku- na którym pracuje- dokonała zapłaty i nie zwęszyła podstępu. Zastanawiający jest fakt że firma ta podszywa się pod znaną stronę internetową CEiDG i za takie używanie = podszywanie strona rządowa CEiDG powinna wystąpić na drogę sądową. Odnośnie zgłaszania do organu Policji to faktycznie szkoda na to czasu bo im się nie chce takimi rzeczami zajmować. Jest chwilowe przyzwolenie na oszukiwanie, do momentu aż urośnie to do skali Amber Gold.Jestem zdania że oszustów i naciągaczy trzeba tępić.
  Pozdrawiam Anna

 25. U mnie dzisiaj doszło a działalność założyłem tydzień temu, na szczęście słuchałem co mówiła Pani w urzędzie o potencjalnych oszustach, nawet ministerstwo na stronie o tym ostrzega a Ziobro na na to wywalone. Pasowałoby to zgłosić do np. „Uwagi” i wtedy coś może się podzieje. Na piśmie jest CRDGiF ale już na ul. Al. Jerozolimskie 96 Wawa Prawdopodobnie tam nawet takiej firmy nie ma bo na kopercie jest napisane tylko „zwrócić do dział rozliczeń” i adres bez nazwy firmy.
  Swoją drogą to ciekawe że można prawie legalnie oszukiwać tysiące ludzi i czuć się bezkarnie
  Pozdrawiam

 26. To samo co u poprzednika, tydzień po rejestracji działalności dostałem list z opłatą 295zł od CRDGiF Al Jerozolimskie 96 Warszawa. Ciekawe co powiedzą mi jutro na policji. A tak na marginesie to szkoda że Lublin jest troszkę daleko od Wawy bo by się człowiek wybrał osobiście i porozmawiał jak „POLAK z POLAKIEM”

 27. 6 listopad 2017 to samo .Może osoby z Warszawy i okolic – kto ma czas oczywiście , zgłosić na policje bądź do prokuratury w kilkanaście osób??Jak policji ,nie chce się za to zabrać bo sa pojedyńcze zgłoszenia to może jak bedzie 20 osób to ruszą swoje szanowne cztery litery -bo będzie trzeba z każdą przeprowadzić rozmowę i napisać notatkę