Uwaga na fałszywe SMS od Alert RCB. Chodzi o zgłaszanie się mężczyzn do urzędów gmin

Fałszywe SMS od Alert RCB | fot. Dominik Wąsik

Do mieszkańców gmin położonych na wschodzie trafił SMS przypominający Alert RCB. Wiadomość dotyczy zgłaszania się mężczyzn do urzędów gmin w związku z wydarzeniami na Ukrainie.

W poniedziałek od nadawcy podpisanego jako Alert RCB, miały zostać wysłane SMSy o treści: „Uwaga! Mezczyzni w wieku 18-65 lat zamieszkali na terenie gminy Dukla zobowiazani sa do stawienia sie na terenie urzedu gminy w dniu 27.11.2018 o godzinie 10.00 w zwiazku z sytuacja kryzysowa na Ukrainie. Prosze oczekiwac dalszych komunikatow”.

Ta informacja dotarła do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, która szybko dementuje nieprawdziwe informacje. -„Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie wysyłało Alertu RCB, dotyczącego zgłaszania się mężczyzn do urzędów gmin. Sprawą fałszywych SMS-ów zajmuje się już Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Policja. Informacje otrzymaliśmy od mieszkańców gmin położonych na wschodzie Polski” – czytamy w przesłanym komunikacie.

Alert RCB to komunikat SMS, którego autorem jest Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Taka wiadomość SMS ma informować mieszkańców danego województwa o zbliżającym się zagrożeniu m.in. pogodowym czy. Taki SMS jest przesyłany przez operatorów telekomunikacyjnych do wszystkich klientów znajdujących się w zasięgu ich stacji bazowych.

Jest to na razie akcja pilotażowa, ponieważ system Alert RCB oficjalnie zostanie uruchomiony 12 grudnia. Akcja pilotażowa jest prowadzona na terenie całego kraju, we wszystkich sieciach telefonii komórkowej działających na terenie Polski. Nie da się wypisać z tego, każdy będzie otrzymywać takie SMS-y.

Też dostaliście takiego SMS-a? Czekamy na Wasze komentarze!3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. No cóż – testowanie mobilizacji – i wygląda na to, że nie ma chętnych umierać – ani za dobrą zmianę, ani za KOD – bo Polacy po prostu chcą żyć – a teraz nie mają za bardzo czego bronić, bo i dzięki politykom, niewiele do stracenia mają. Może niech zmobilizują te „mądre dzieci polityków, które nie potrzebują taty i mamy”

  2. Wina zapewne hakerów, nie można wszystkim obwiniać rządu XDPewno jakieś gnojki wykorzystując sytuację chciały się zabawić

  3. po dobie od wysłania alertu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje ze to nie ich informacja!
    No to czyja? Kto ma dostęp do wysyłania na masową skalę tego typu alertów?