Uwaga na fałszywe e-maile – nowa kampania cyberprzestępców

CSIRT Komunikat
CSIRT informuje | Uwaga na fałszywe maile w sprawie płatności

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ostrzega przed nową falą oszustw polegających na rozsyłaniu fałszywych e-maili, rzekomo pochodzących od Komendanta Głównego Policji insp. Marka Boronia. Wiadomości te mają na celu zastraszenie odbiorców i kradzież danych.

Fałszywe wiadomości od cyberprzestępców

Cyberprzestępcy rozsyłają e-maile, które wyglądają jak oficjalne wezwania od Komendanta Głównego Policji insp. Marka Boronia oraz Prokuratora Generalnego Adama Bodnara. W treści wiadomości znajduje się informacja, że odbiorca jest podejrzany o przestępstwa o treści pornograficznej i powinien natychmiast odpowiedzieć na załączony dokument w formacie PDF.

Fałszywe maile od oszustów
Fałszywe maile od oszustów w natarciu fot. Policja

Cel oszustów

W rzeczywistości cała korespondencja jest próbą oszustwa i zastraszenia. Przestępcy dążą do kradzieży danych, co może prowadzić do utraty pieniędzy przez ofiarę. Dołączone pliki mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie, dlatego zaleca się ich nie otwierać.

Jak się chronić?

  • Nie odpowiadać na takie wiadomości.
  • Nie otwierać załączników.
  • Zgłosić podejrzane e-maile poprzez stronę CERT Polska.
Czy antywirusy naprawdę chronią przed cyberprzestępcą
Czy antywirusy naprawdę chronią przed cyberprzestępcą

Policja nigdy nie wysyła wezwań e-mailem

Polska Policja nie informuje o wszczęciu postępowania ani o konieczności złożenia wyjaśnień za pomocą poczty elektronicznej. Wszelkie czynności procesowe są wykonywane zgodnie z Kodeksem Postępowania Karnego.

Czy otrzymałeś podobną wiadomość? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach i udostępnij ten artykuł, aby ostrzec innych!

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.