Uwaga! Bardzo ślisko na drogach i chodnikach

Niska temperatura i marznące opady deszczu spowodowały, że na drogach i chodnikach Lubelskich jest bardzo ślisko. Nie trudno o wypadek, dlatego apelujemy o ostrożność zarówno do kierowców, jak i pieszych.

Po wczorajszych opadach śniegu, drogi pokrywa błoto pośniegowe zmieszane z rozjeżdżoną warstwą lodu. Pamiętajmy, że służby drogowe w pierwszej kolejności odśnieżają drogi krajowe, następnie lokalne pasy drogowe oraz trasy mniej uczęszczane. Mamy lodowisko, więc jeżeli wybieracie się w podróż pamiętajcie o zachowaniu należytej ostrożności i dostosowaniu prędkości do panujących warunków.

12509706_1650381755216169_1730405269583223103_n

Jak wyjść z poślizgu

Kierowcy mają do czynienia z dwoma podstawowymi rodzajami poślizgu: nadsterowność, gdy tylne koła samochodu tracą przyczepność, oraz podsterowność, która występuje w czasie skrętu, kiedy tracą przyczepność przednie koła. W przypadku, kiedy tylne koła tracą przyczepność, należy wykonać kierownicą kontrę w celu naprowadzenia samochodu na prawidłowy tor jazdy. Nie należy naciskać na hamulec, gdyż spowoduje to pogłębienie się nadsterowności – radzą trenerzy.

W sytuacji poślizgu przednich kół, należy zdjąć nogę z gazu, zmniejszyć wykonywany wcześniej skręt kierownicą i delikatnie wykonać go ponownie. Zdjęcie nogi z gazu spowoduje dociążenie kół przednich i zmniejszenie prędkości, zaś redukcja kąta skrętu powinna spowodować odzyskanie przyczepności i korektę toru jazdy – wyjaśniają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Wszystkim życzymy, spokojnego tygodnia i jak najmniejszych trudności przy porannym rytuale odpalania auta:)

Opracowanie: Info Meteo LU-Biała Podlaska

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.