Kolejne drzewa uschły na Al. Racławickich. Część młodych drzewek, które się nie przyjęły, trzeba będzie wymienić. Kto zapłaci za nowe drzewka i kolejną usługę posadzenia?
Uschły kolejne młode drzewa posadzone przy Al. Racławickich
Aleje Racławickie nie mają szczęścia do młodych drzew. Wiele posadzonych tam w ostatnim roku nie przyjęło się. Młode drzewka nie zawsze się przyjmują w nowym miejscu. Drzewa sadzone przy okazji remontów dróg mają zwykle kilkuletnią gwarancję. Jeśli się przez ten czas nie utrzymają, będą bezpłatnie wymienione przez wykonawcę. Tak będzie i tym razem, bo kilkanaście młodych drzew, które w ubiegłym roku wymieniono, nie odbiło na wiosnę.
„Wykonawca przebudowy Al. Racławickich został zobowiązany do złożenia szczegółowego raportu o stanie nasadzonych drzew w ramach zrealizowanych prac drogowych. Jest to pierwszy tak kompleksowy przegląd w zakresie zieleni – zarówno drzew, jak i krzewów, po zakończonej przebudowie” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.
„Informacje w tym zakresie powinniśmy otrzymać w najbliższych dniach. Wówczas znana będzie kondycja zdrowotna drzewostanu oraz dokładna liczba drzew, które wymagają wymiany” – dodaje.
Na realizację inwestycji obowiązuje 7 lat gwarancji. Miasto zapewnia, że co roku wykonywane będą przeglądy gwarancyjne. Jeśli przesadzone lub nowo nasadzone drzewa się nie przyjmą, wykonawca zgodnie ze specyfikacją ma obowiązek wymienić je na nowe nasadzenia o zbliżonej wielkości.
„Wykonawca, czy podmiot realizujący nasadzenia, zawsze stara się wybierać sadzonki drzew dobrej jakości, a nasadzenia wykonywać zgodnie ze sztuką ogrodniczą i przyjętymi standardami. Mimo zachowania wszelkich procedur w tym zakresie nie zawsze daje to gwarancję właściwego przyjęcie drzew w gruncie. Często wpływ mają na to czynniki obiektywne” – wyjaśnia Justyna Góźdź.
To nie pierwsza wymiana drzew w tym miejscu
„Jeszcze na etapie realizacji inwestycji, w wyniku wizji w terenie przedstawicieli miasta, stwierdzono niekorzystną kondycję zdrowotną nowo posadzonych drzew. Część uschniętych drzew stwierdzono również w trakcie przeprowadzonych odbiorów inwestycji. Stąd wskazano wykonawcy konieczność ich wymiany. Wymiana objęła wówczas łącznie 40 drzew, z czego 17 przesadzono w inne wskazane lokalizacje, na terenie objętym przebudową” – informuje Góźdź.
Łatwo wyciąć, łatwo wpier….ć kupe kasy w nowe nasadzenia ale już z przyjmowaniem się młodych drzew to nie takie proste co? urzędasy… ale spokojnie to tylko pieniądze podatnika więc kto by się tam przejmował…
Są ukorzeniacze, odżywki dla nowych nasadzeń, nawozy itp. No, ale żeby je stosować, trzeba mieć nie tylko ręce, ale i głowę …