Urodzeni optymiści? Prawie połowa Polaków wierzy, że ich sytuacja finansowa polepszy się w ciągu 5 najbliższych lat

AdobeStock 127177601
fot. AdobeStock

Mimo deklarowanego spadku przychodów i obaw o utrzymanie statusu materialnego co druga osoba oczekuje polepszenia swojej sytuacji finansowej w ciągu najbliższych pięciu lat — tak przynajmniej wynika z ostatniego badania Family Index przeprowadzonego przez Pru (dawniej Prudential). Pomimo wysokiej inflacji, zawirowań na rynku pracy i innych konsekwencji pandemii oraz wojny za naszą wschodnią granicą, prawie połowa Polaków patrzy na przyszłość w pozytywnych barwach. Co konkretnie sprawdzono w ramach badania? Sprawdźmy!

Prudential Family Index jest to badanie świadomości finansowej Polaków, ich postaw wobec emerytur, oszczędzania, ubezpieczeń na życie

Niebezpieczny optymizm Polaków

Z jednej strony faktycznie deklarujemy spadek realnych przychodów oraz wyrażamy obawy o utrzymanie obecnego statusu społecznego, a z drugiej oczekujemy polepszenia swojej sytuacji finansowej w ciągu najbliższych pięciu lat. Ten „złudny optymizm” został skomentowany przez profesora Jacka Tomkiewicza, dziekana Kolegium Finansów i Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego w następujący sposób:

Musimy pamiętać, że ostatnie lata były wyjątkowo korzystne pod względem gospodarczym. Już teraz jednak widać, że dochody realne na skutek inflacji spadają, obciążenia kredytowe rosną, wobec niepewności na rynkach firmy wstrzymują się z inwestycjami, co odbije się na rynku pracy. Możliwość „poradzenia sobie” w sytuacji nieszczęśliwego zdarzenia w rodzinie (utrata życia lub możliwości zarobkowania członka rodziny albo poważna choroba) będzie więc trudniejsza niż parę lat temu.

Praca, choroba i wypadki

Co w takim razie są najbardziej skłonni ubezpieczać Polacy? Najwięcej odpowiedzi zyskało ubezpieczenie na wypadek utraty zdolności do pracy (74 proc.), na drugim miejscu – od poważnego zachorowania (68 proc.), a na trzecim – od nieszczęśliwych wypadków (66 proc.).

Przesadny optymizm może być złudny, a rozsądnym rozwiązaniem jest regularne oszczędzanie połączone z ubezpieczeniem na życie. Jakie zatem jest podejście Polaków o ubezpieczeń na życie?

Nieco ambiwalentne: Duża część Polaków jest zdania, że obecnie ubezpieczenie na życie jest potrzebne, jednak niemal taka sama grupa wskazuje, że tego rodzaju polisa w niczym nie pomaga.

Optymiści Prudential

– Postawy wobec ubezpieczeń na życie zmieniają się powoli. Większość badanych deklaruje, że ma zgromadzone oszczędności na nie więcej niż trzy miesiące życia, więc w przypadku zdarzeń losowych sytuacja gospodarcza naszego gospodarstwa domowego może się szybko pogorszyć – dodaje prof. Jacek Tomkiewicz.

Prudential Optymiści

Wyniki raportu – komentarz eksperta

Wyniki badań raportu skomentował również Sławek Bełz, dyrektor sprzedaży agencyjnej Prudential Polska, firmy oferującej ubezpieczenia pod marką Pru:

Wiara w solidarność społeczną, więzy krwi i pomoc państwa są bardzo budujące. Jednak należy brać pod uwagę rzeczywistość i to, że każdy z nas znajduje się obecnie w trudniejszej sytuacji. Dlatego najlepiej polegać na wsparciu doświadczonych ubezpieczycieli. W takich sytuacjach sprawdzają się ubezpieczenia o charakterze ochronno-oszczędnościowym. Warto wziąć je pod uwagę, zastanawiając się, zwłaszcza teraz, nad przyszłością finansową swoją i całej rodziny.

Koszt ubezpieczenia na życie to kilkadziesiąt złotych miesięcznie a w zamian otrzymujemy gwarancję tego, że w momencie negatywnego zdarzenia nie zostaniemy z bez wsparcia i pomocy. Zdecydowanie, warto optymistycznie patrzeć w przyszłość, lecz również dobrze jest mieć na uwadze, że los pisze różne scenariusze.

Baner Prudential Komfort Życia
Kliknij obrazek, aby uzyskać więcej informacji

Dlatego powinniśmy zabezpieczyć się zawczasu oraz budować świadomość w zakresie ubezpieczeń na życie. Inwestycji w polisę ubezpieczeniową nie powinniśmy traktować jak inwestycji w budowanie kapitału a jako dodatkowe zabezpieczenie naszej przyszłości. Kiedy już nasza przyszłość będzie bezpieczna, to na nasze oszczędności spojrzymy z inną perspektywą i bez zmartwień o to co przyniesie jutro.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.