Upamiętnią Wielki Głód na Ukrainie. Na godzinę wyłączą iluminację w centrum Lublina

Oświetlenie drzew na Placu Litewskim
Oświetlenie drzew na Placu Litewskim | fot. Dominik Wąsik

W sobotę na godzinę symbolicznie zgasną elementy oświetlenia na Placu Litewskim. Jest to związane z upamiętnieniem Wielkiego Głodu w Ukrainie w latach 1932-1933.

Wyłączą iluminacje na Placu Litewskim

Wyłączenie oświetlenia na Placu Litewskim jest częścią ogólnoświatowej akcji i ma na celu upamiętnienie Wielkiego Głodu w Ukrainie w latach 1932-1933. W tym czasie uczestnicy obchodów 89. rocznicy tego wydarzenia przyniosą na Plac Litewski zapalone świece i ułożą je w kształt krzyża, by uczcić pamięć wszystkich niewinnych ofiar Wielkiego Głodu – Hołodomoru.

W latach 1932–1933 w Ukrainie miała miejsce sztucznie wywołana przez komunistyczne władze ZSRR klęska głodu. Jej przyczyną były restrykcje mające na celu doprowadzenie do kolektywizacji rolnictwa. Konfiskata płodów rolnych, bez pozostawienia rezerw nawet na zasiewy, spowodowała śmierć prawie 4 milionów obywateli tego kraju.

Wyłączenie iluminacji budynków, fontann i drzew oraz część latarni nastąpi od godz. 16.15.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.