UOKiK: ponad 10 mln zł kary dla spółki Polski Prąd i Gaz

Ponad 10 mln zł kary nałożył prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na spółkę Polski Prąd i Gaz. Przedstawiciele spółki podszywali się pod dotychczasowego sprzedawcę prądu.

 

– Większość klientów tej spółki, to seniorzy. Jak wykazało nasze postępowanie, spółka nie zawsze pozyskiwała nowych klientów uczciwie. Do urzędu wpłynęło ponad pół tysiąca skarg na jej działania – powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał.

 

Na liście zarzutów ze strony UOKiK jest też manipulowanie prognozami niższych cen energii, brak informacji o konieczności opłacania dwóch faktur (za sprzedaż i dystrybucję energii).

 

Jak wyjaśnił prezes Urzędu, przedstawiciele spółki Polski Prąd i Gaz podszywali się pod dotychczasowego sprzedawcę prądu.

 

– Konsumenci, podpisując dokumenty, nie wiedzieli, że zmienili sprzedawcę energii elektrycznej. Przedstawiciele spółki sugerowali, że przedkładane do podpisania umowy, to aneks do umowy z dotychczasowym sprzedawcą energii – dodaje Niechciał.

 

Według informacji urzędu, spółka sugerowała również, że konsument, po zmianie sprzedawcy na Polski Prąd i Gaz, będzie płacił o kilkadziesiąt procent mniej za zużycie energii elektrycznej – w rzeczywistości jednak ceny za zużycie 1 kWh były niższe zaledwie o kilka procent. Spółka nie informowała ponadto o obowiązku opłacania dwóch faktur za dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej.

 

Spółka również nie zostawiała konsumentom podpisanych dokumentów, nie informowała o prawie odstąpienia od umowy i nie przekazywała wzoru formularza o odstąpieniu od umowy – wymienia urząd.

 

W Polsce działa ok. 460 podmiotów zajmujących się sprzedażą energii elektrycznej. Jednym z nich jest spółka Polski Prąd i Gaz – wcześniej działająca pod nazwą Polska Energetyka PRO. Należała do grupy kapitałowej Financial Assets Management Group, w której skład wchodzą również Tele-Polska oraz Telekomunikacja dla Domu.

 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Zapewne znowu odbije sie to na konsumentach w formie podwyzek… dobrze, ze zmienilem dostawce pradu i gazu na firme Axpo i od kilku miesiecy ciesze sie nizszymi rachunkami za te media 🙂 polecam to i wam jak szukacie oszzcednosci!