Umowa podpisana. W przyszłym roku na ulice Lublina wyjedzie pierwszy autobus wodorowy

ZTM Lublin podpisał umowę na zakup pierwszego autobusu wodorowego
ZTM Lublin podpisał umowę na zakup pierwszego autobusu wodorowego | fot. ZTM Lublin

Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie podpisał z firmą Solaris Bus & Coach umowę na kupno autobusu wodorowego. Cena? 3,72 mln zł. Na ulice miasta wyjedzie w przyszłym roku.

Lublin kupił pierwszy autobus wodorowy

Zakupiony autobus wodorowy to Solaris Urbino 12 Hydrogen. Dysponuje on ogniwem paliwowym o mocy 70 kW oraz dwoma silnikami o maksymalnej mocy 125 kW (170 KM). Prąd napędza pojazd, a jedynymi produktami reakcji w ogniwie są ciepło oraz para wodna. Autobus jest zeroemisyjny, nie wytwarza zanieczyszczeń, w tym przede wszystkim dwutlenku węgla.

Będzie to autobus niskopodłogowy, z monitoringiem i klimatyzacją, wyposażony w automat do sprzedaży biletów. Ogniwa paliwowe mają pełnić w nim funkcje„elektrowni”. Obsłuży pasażerów na liniach komunikacyjnych bez dostępu do infrastruktury ładowania baterii trakcyjnych. Dzienny zasięg wymagany dla takich linii wynosi około 300 km.

Na ulice Lublina autobus wodorowy wyjedzie w 2023 roku. Koszt jego zakupu wyniósł 3,72 mln zł.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.