Ukrainiec chciał wysadzić samochód pułapkę przed galerią handlową. ABW udaremniła zamach

samochód pożar
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Maksyma S. – Ukraińca używającego imienia Mohamed. Deklarował on zamiar dokonania zamachu terrorystycznego w miejscu publicznym.

Do zatrzymania Maksyma S. doszło w środę 4 grudnia. Ukrainiec mieszkał od dwóch miesięcy w Polsce. Według ABW, w ostatnich tygodniach mężczyzna przeszedł na islam, przyjął nowe imię – Mohamed – i uległ silnej radykalizacji.

W toku postępowania prokurator ustalił, że Maksym S. swym zachowaniem w relacjach z innymi osobami wzbudzał uzasadnione obawy, że czyni przygotowania do przeprowadzenia eksplozji materiałów wybuchowych, które zagraża życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach.

Przygotowania te polegały na wejściu w porozumienie z innymi osobami o radykalnych poglądach religijnych, wyrażaniu gotowości do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego polegającego na zdetonowaniu „samochodu pułapki” w obiektach użyteczności publicznej oraz uzyskiwanie środków w postaci pieniędzy oraz broni” – mówi Maciej Florkiewicz, szef lubelskiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych poinformował, że ze śledztwa wynika, iż mężczyzna rozważał atak z wykorzystaniem samochodu – pułapki, ładunków wybuchowych albo broni palnej na galerię handlową w Puławach. Auto miało być zdetonowane przed centrum handlowym bądź w budynku.

Przygotowania do zamachu miały polegać na wejściu w porozumienie z innymi osobami o radykalnych poglądach religijnych, wyrażaniu gotowości do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego polegającego na zdetonowaniu samochodu-pułapki w obiektach użyteczności publicznej oraz uzyskiwanie środków – w postaci pieniędzy oraz broni” –

Ukrainiec został zatrzymany i doprowadzony do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Sąd Rejonowy w Lublinie zdecydował o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Maksymowi S. grozi do 5 lat więzienia.

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Jaka galeria handlowa taki zamachowiec. Ukraiński Mohamed zorganizował zamach terrorystyczny na galerie handlowa w Puławach. Niezły kabaret.

  2. „Maksymowi S. grozi do 5 lat więzienia.” Czyli znając życie, sąd uzna „okoliczności łagodzące” i typ dostanie co najwyżej zawiasy. Ale za to jak jakiegoś smarkacza przyłapią na paleniu „trawki”, to wtedy już okoliczności łagodzących nie będzie, no bo marihunaen jest o wiele bardziej niebezpieczny od jakiegoś tam terroryzmu i ludzi trzeba wsadzać do pierdla na długie lata nawet za samo myślenie o zjaraniu skręta. Nie wiem jak wy, ale ja się czuję bezpiecznie.