Udany sezon turystyczny. Miasto w trzy miesiące odwiedziło blisko 300 tys. osób

Turyści na deptaku w Lublinie
Turyści na deptaku w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Sezon turystyczny 2022 był rekordowy pod względem liczby osób odwiedzających – twierdzą władze miasta, które ogłosiły, że od początku lipca do końca września do Lublina przyjechało blisko 300 tys. podróżnych z Polski.

Podsumowanie sezonu turystycznego Lublin 2022

Od początku 2022 roku do Lublina przyjechało już niemal 605 tys. osób. Jak twierdzą władze miasta, jest to znaczący wzrost w porównaniu z 2021 r., kiedy to do Lublina w ciągu całego roku przyjechało ok. 334 tys. podróżnych z kraju.

Dane obrazujące ruch turystyczny pokazują, że od lipca do września w Lublinie gościło niemal 140 tys. odwiedzających (czyli spędzających w naszym mieście jeden dzień) oraz ponad 148 tys. turystów (czyli osób, które skorzystały z noclegów).

Najliczniejszą grupę stanowili podróżni pozostający w Lublinie 2 dni (20% wszystkich turystów). Natomiast od 3 do 5 dni spędziło w naszym mieście 18% przyjezdnych z Polski, zaś od 5 do 7 dni – 10%. Najliczniejszą grupę osób, które odwiedziły Lublin, stanowili turyści między 21. a 25. rokiem życia (28%).

Kto najchętniej odwiedzał Lublin?

W sezonie letnim Lublin najchętniej odwiedzali mieszkańcy województwa lubelskiego (41% wszystkich podróżnych) i mazowieckiego (35%). Na kolejnych miejscach znaleźli się goście z województw: małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego.

Miejsca, które zwiedzano najchętniej to: Zamek Lubelski, Plac Litewski, Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto. Jeśli chodzi o strukturę wiekową, to niezmiennie największą popularnością nasze miasto cieszyło się wśród młodych osób. Najliczniejszą grupę stanowili turyści między 21. a 25. rokiem życia (28% wszystkich przyjezdnych).

Ilu turystów zza granicy gościliśmy w Lublinie?

„Zebrane dane dotyczą turystów i odwiedzających z Polski. Weryfikacja liczby podróżnych zagranicznych wciąż jest utrudniona ze względu na utrzymującą się agresję rosyjską w Ukrainie, a w konsekwencji nieustannie wzmożony i nieregularny przepływ ukraińskich obywateli na terenie naszego miasta” – twierdzi Marcin Kęćko, dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta Lublin.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.