Udało się ustalić, kto zastrzelił wilka z Roztoczańskiego Parku Narodowego

Zastrzelony wilk Kosy z Roztoczańskiego Parku Narodowego | fot. Stowarzyszenie dla Natury "Wilk"
Zastrzelony wilk Kosy z Roztoczańskiego Parku Narodowego | fot. Stowarzyszenie dla Natury "Wilk"

Udało się ustalić sprawcę zastrzelenia będącego pod ochroną gatunkową wilka Kosy z Roztoczańskiego Parku Narodowego. Mężczyźnie grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Wracamy do sprawy z 12 września 2019 roku, kiedy to na polach sąsiadujących z Roztoczańskim Parkiem Narodowym w okolicy miejscowości Żurawnica (gmina Szczebrzeszyn) odnaleziono martwego wilka Kosy.

Pozostający pod ścisłą ochrona wilk był 6-letnim samcem wychowującym w tamtym sezonie czteromiesięczne szczeniaki. Kosy miał założoną obrożę telemetryczną, był objęty projektem badawczym. Badanie wykazało, że przyczyną jego śmierci była rana postrzałowa.

Ustalony sprawca zastrzelenia wilka Kosy

W miniony czwartek podejrzewany o zastrzelenie wilka 42-letni mieszkaniec powiatu biłgorajskiego został zatrzymany. Tego samego dnia w Prokuraturze Okręgowej w Zamościu usłyszał zarzut.

„Odpowie za to, że dokonując bezprawnego odstrzału z broni palnej wilka spowodował istotną szkodę w świecie zwierząt poprzez rozpad stada wilków bytującego w Roztoczańskim Parku Narodowym, któremu Kosy jako samiec Alfa przewodził” – mówi st. asp. Dorota Krukowska-Bubiło z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

42-latkowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Do sądowej rozprawy pozostanie pod policyjnym dozorem.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Ten podczlowiek powinien zostać wyeliminowany ze społeczeństwa. Wszyscy by skorzystali.