Ubezpieczenie OC: jak obniżyć składkę?

Ubezpieczenie OC: jak obniżyć składkę?
Ubezpieczenie OC: jak obniżyć składkę?

Użytkowanie samochodu wiąże się ze zwiększeniem wydatków. Do kosztów, jakie generują regularne przeglądy, naprawy i konserwacja oraz tankowanie paliwa, doliczyć należy kupno ubezpieczenia. Niestety, coroczne odnawianie polisy znacząco wpływa na domowy budżet. Ceny podstawowej polisy mogą negatywnie zaskoczyć, szczególnie młodych, niedoświadczonych kierowców. Jak obniżyć wysokość składki za podstawowe ubezpieczenie komunikacyjne? Jak działa kalkulator OC/AC? Sprawdź nasze rady i nie przepłacaj!

Kalkulator OC/AC – wydatki pod kontrolą

Zanim wybierzesz się do agencji w celu dokonania kalkulacji z przedstawicielem danego towarzystwa, sprawdź ofertę on-line. Samodzielne obliczenie najtańszej składki umożliwia kalkulator OC AC – proste w obsłudze narzędzie pozwalające poznać ceny usług poszczególnych towarzystw bez wychodzenia z domu. Aby kalkulacja była precyzyjna, należy uzupełnić kalkulator o najważniejsze dane dotyczące ubezpieczanego mienia (samochodu, motocykla, przyczepy itp.) oraz jego właściciela. Niektóre firmy maksymalnie uprościły procedurę, ograniczając ilość wymaganych informacji do numeru rejestracyjnego pojazdu oraz daty urodzenia kierowcy. Za pośrednictwem Internetu możesz nie tylko poznać najkorzystniejsze oferty i ich szczegóły, ale również podpisać umowę.

Zakres ubezpieczenia OC – to musisz wiedzieć

Dlaczego warto szukać najtańszej opcji? Wydawać by się mogło, że kupno droższego ubezpieczenia zapewnia lepszą ochronę i bogatszy pakiet korzyści. Okazuje się, że w przypadku podstawowego ubezpieczenia OC zasada „drożej znaczy lepiej” nie sprawdza się. Zakres ubezpieczenia OC określa polskie prawo: Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacza to, że Ogólne Warunki Ubezpieczenia zawarte we wszystkich umowach są niemal identyczne. Mimo tych wyraźnych podobieństw, ceny poszczególnych usług znacząco się od siebie różnią.

Sposoby na obniżenie składki OC: współwłasność dla początkujących kierowców

Koszty ubezpieczenia OC maleją wraz z latami bezszkodowej jazdy. Niestety, młode osoby nabywające swój pierwszy samochód zapłacą najwięcej. Popularnym sposobem na obniżenie wysokości składki jest ustanowienie współwłasności z innym, bardziej doświadczonym i zaufanym kierowcą mającym na swoim koncie zniżki za staż za kierownicą i lata praktyki. Należy jednak pamiętać, że na ustanowienie współwłasności należy zdecydować się wcześniej, w momencie rejestrowania samochodu.

Płatność ratalna przy ubezpieczeniu samochodu? Niekoniecznie!

Znaczna część kierowców postrzega możliwość płatności w dwóch lub nawet kilku ratach jako sposób na odciążenie budżetu. Zanim zdecydujesz się na rozbicie kwoty, dokładnie przekalkuluj koszty. Często okazuje się, że płatność „z góry” pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Zniżka dla małżonków a ubezpieczenie OC

Okazuje się, że na wysokość składki za OC wpływa również stan cywilny. Osoby żyjące w związku małżeńskim mogą skorzystać z dodatkowej zniżki. Aby ubezpieczyciel obniżył wartość znajdującą się na umowie, każdy z małżonków musi widnieć w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel pojazdu.

Pojemność silnika i inne parametry techniczne pojazdu i ich wpływ na wysokość OC

Na wysokość składki za ubezpieczenie OC wpływa wiele czynników, między innymi wspomniane już wiek i doświadczenie kierowcy, stan cywilny, miejsce zamieszkania oraz model, marka, pojemność silnika i inne dane techniczne ubezpieczanego wozu. Jeśli chcesz maksymalnie zredukować ponoszone wydatki, zrezygnuj z samochodu o dużej pojemności i mocy na rzecz modelu o nieco słabszych parametrach.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.