Tygodniowa prognoza pogody dla Lublina: 20-26 maja 2024. Gorąco oraz burzowo. Lokalnie zjawiska będą gwałtowne!

Ciemne chmury nad Lublinem
Ciemne chmury nad Lublinem | fot. Dominik Wąsik

W najbliższych dniach czeka nas dynamiczna pogoda. Po spokojnej aurze nie będzie już śladu, ponieważ codziennie na obszarze całego powiatu lubelskiego mogą występować burze, które lokalnie mogą być gwałtowne. Jeśli chodzi o temperatury, to najbliższe dni zapowiadają się gorąco, z temperaturami sięgającymi 25-26°C.

Prognoza pogody na tydzień dla Lublina: 20-26 maja 2024

W końcu, po bezdeszczowym okresie, w najbliższych dniach jest szansa na opady deszczu. Niestety będą to opady burzowe, więc nie wszędzie mogą się pojawić, a tam, gdzie wystąpią, będą intensywne. Nie poprawią one znacząco sytuacji związanej z suszą. Mimo to każda kropla wody jest teraz na wagę złota, więc lepsze to niż nic.

Tygodniowa prognoza pogody dla Lublina: 20-26 maja 2024
Tygodniowa prognoza pogody dla Lublina: 20-26 maja 2024 | fot. meteolu.pl

Jak widać na grafice, od poniedziałku aż do niedzieli w powiecie lubelskim mogą pojawiać się burze. Początkowo możemy liczyć na rozpogodzenia, jednak w godzinach popołudniowych może dochodzić do rozwoju burz, które miejscami mogą być gwałtowne.

Trudno dokładnie przewidzieć, gdzie zagrzmi, ponieważ na burze narażony jest cały powiat lubelski. Burze to zjawisko lokalne, więc w jednej miejscowości może porządnie padać, a kilka kilometrów dalej może być nadal sucho. Tak więc miejcie to na uwadze.

W poniedziałek na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy 24°C, we wtorek oraz środę 25-26°C, w czwartek 22°C, a w piątek, sobotę i niedzielę 25-26°C.

Burza to zjawisko lokalne

Miniona doba dokładnie pokazała, co mamy na myśli, pisząc, że burza to zjawisko lokalne. W wielu miejscach nie spadła ani jedna kropla deszczu, a na przykład w miejscowości Frampol w krótkim czasie spadło 43,7 litrów wody na każdy metr kwadratowy. W okolicach Opola Lubelskiego dodatkowo spadły duże ilości gradu, które zabieliły krajobrazy i zniszczyły uprawy. Niestety, takiej pogody można spodziewać się w najbliższych dniach. W kilku miejscach solidnie popada, a w innych dalej będzie się rozwijać susza.

W trakcie burz spodziewane są intensywne opady deszczu do 30-40 litrów wody na każdy metr kwadratowy, silniejszy wiatr w porywach do 70 km/h oraz punktowo opady gradu o średnicy 1-3 cm. Warto zaznaczyć, że nawet najsłabsza burza niesie ze sobą zagrożenie, dlatego, jeśli zobaczycie nadchodzącą burzę, natychmiast schrońcie się w domu. Na koniec jeszcze raz zaznaczam: burza to zjawisko lokalne, więc nie wszędzie się pojawi.

Źródło: Paweł Reducha, meteolu.pl

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.