Tydzień Praw Dziecka 30 maja – 3 czerwca w Lublinie

ELSA Lublin
ELSA Lublin

Tydzień Praw Dziecka to pierwsze tak duże wydarzenie poruszające tę tematykę w Stowarzyszeniu ELSA Lublin, którego celem jest spojrzenie na prawa dziecka z różnych punktów widzenia i gałęzi prawa. Organizator ma na celu zapoznanie studentów z instytucjami, które w polskim systemie prawnym kładą szczególny nacisk na ochronę dziecka.

Tydzień Praw Dziecka

„Mamy nadzieję, że wydarzenie będzie okazją do dyskusji i rozważań na temat problematyki dotyczącej współczesnej ochrony praw dziecka. W trakcie wydarzenia będzie okazja do spotkania z praktykami, którzy w swojej pracy realizują zadania z zakresu ochrony praw dziecka jak m.in prokuratorzy z wydziałów ds. przestępczości nieletnich czy kuratorzy sądowi wykonujący orzeczenia sądów rodzinnych” – mówią organizatorzy wydarzenia.

Oprócz spotkań z praktykami wydarzenie będzie okazją do nabycia wiedzy na tematy dotyczące funkcjonowania w Polsce zakładów poprawczych oraz młodzieżowych ośrodków wychowawczych, jak również kwestii związanych z prawem pracy i pracą małoletnich.

Aby uzyskać jak najlepsze efekty wydarzenia, nie może w nim zabraknąć spotkań warsztatowych. W planach są warsztaty z pisania pism procesowych w sprawach rodzinnych, prowadzone przez adwokatów i radców prawnych na co dzień zajmujących się tymi problemami.

Centralnym punktem wydarzenia będzie odbywająca się 1. czerwca Prawnicza Akademia Filmowa wraz z projekcją filmu “Kafarnaum” – libańsko-francuskiego dramatu, nominowanego do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, laureata Nagrody Jury na 71. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Akademia Filmowa połączona będzie z debatą ekspercką “Prawa dziecka w XXI w.”, w której wezmą udział wybitni specjaliści z zakresu ochrony praw dziecka lubelskich uczelni.

Wydarzenie zakończy Lokalny Moot Court z Prawa Rodzinnego organizowany we współpracy z Katedrą Prawa Cywilnego UMCS. Moot Court jest drużynowym konkursem, zawierającym w sobie elementy symulacji procesu sądowego. W pierwszym etapie drużyny składające się z 2-4 osób mają za zadanie konstrukcję pism procesowych z zakresu prawa rodzinnego. Sąd konkursowy, w skład którego wchodzić będą pracownicy naukowi WPiA UMCS, wyłoni najlepsze drużyny, które zmierzą się w ustnym finale, polegającym na prezentacji stanowisk końcowych.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.