„Twoje zamówienie nie może zostać dostarczone”. Oszuści podszywają się pod firmę kurierską

kurier paczka
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Adobe Stock

„Twoje zamówienie nie może zostać dostarczone. Podwód: przekroczony wymiar opakowania. Aby zrealizować zamówienie zapłać 1,18 zł” – takiej treści SMS wysyłają oszuści podszywający się pod firmę kurierską.

Twoje zamówienie nie może dostać dostarczone

W ostatnim czasie nastąpił wzrost aktywności oszustów, którzy wymyślają coraz to nowe metody by wyłudzić znajdującą się na naszych kontach gotówkę. Jednym ze sposobów jest podszywanie się pod firmy kurierskie i wysyłanie SMS-ów z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki.

Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku, bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza dane dotyczące konta co umożliwia oszustom przechwycenie ich.

W taki właśnie sposób oszukana została mieszkanka gminy Biała Podlaska. Z relacji zgłaszającej wynikało, że otrzymała sms-a o treści „Twoje zamówienie nie może zostać dostarczone! Podwód; przekroczony wymiar opakowania. Aby zrealizować zamówienie zapłać 1,18 zł”.

woje zamówienie nie może zostać dostarczone! Podwód; przekroczony wymiar opakowania. Aby zrealizować zamówienie zapłać 1,18 zł

Kobieta przyznała, że wiadomość nie wzbudziła jej podejrzeń, gdyż dzień wcześniej dokonała zwrotu produktów zakupionych na portalu aukcyjnym. Wówczas została poinformowana, że w przypadku przekroczenia wielkości paczki zostanie naliczona dodatkowa opłata. Dlatego, gdy dostała wiadomość, była przekonana, że jedna ze zwracanych paczek przekroczyła dozwolony wymiar i niezbędna będzie dopłata.

Weszła więc na przesłany link, który przeniósł ją na stronę logowania. Tam po wpisaniu nazwy użytkownika oraz hasła otrzymała kod potwierdzający wykonanie przelewu. Wtedy z jej konta została przelana kwota ponad 5 tysięcy złotych.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.