„Twoja przesyłka wymaga dopłaty”. Te SMS-y od oszustów wyglądają jak prawdziwe!

sms upay24 twoja przesylka o numerze wymaga doplaty
Uwaga na fałszywe SMS-y od UPAY24 o dopłacie do przesyłki | fot. czytelnik Jakub

Wiele osób wciąż nabiera się na różnego akcje, które mają prowadzić do wyłudzenia pieniędzy. Tym razem ktoś podszywa się pod rzekomą firmę UPAY24 i w wiadomości SMS prosi o dopłatę do przesyłki.

Oszuści próbują pod szyldem rzekomej firmy UPAY24 wyłudzić od ludzi pieniądze. Schemat działania oszustów jest skuteczny, ponieważ jednorazowo rozsyłają tysiące wiadomość tej samej treści na losowe numery Polaków.

W tym przypadku taką wiadomość otrzymał nasz czytelnik Jakub, który w środę odebrał SMS-a, którego nadawcą był UPAY24, co od razu może kojarzyć się ludziom z firmą zajmującą się płatnościami internetowymi.

W treści wiadomości czytamy:

„Twoja przesylka o numerze PL20190685460 wymaga doplaty na kwote 0.96 PLN, brak doplaty oznacza zwrot przesylki do nadawcy. + załączony link do dokonania płatności”

To wśród osób, które otrzymają takiego SMS-a, na pewno będzie kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset, które właśnie czekają na jakąś przesyłkę. Część z nich pewnie dopiero co złożyła zamówienie w jakimś sklepie. Takie osoby będą najbardziej podatne na ten atak.

Jeśli te osoby nie zauważą, że link wcale nie prowadzi do prawdziwego adresu strony kuriera lub pośrednika w płatnościach (DotPay, PayU, Przelewy24), to stracą wszystkie pieniądze jakie mają na koncie w banku” – ostrzega portal Niebezpiecznik.pl.

Po wejściu w link otwiera nam się sfałszowana strona płatności, z możliwością wyboru naszego banku, w którym będziemy mogli dokonać opłaty brakujących 96 groszy (oczywiście przez bankowość internetową).

Jeśli ktoś w to uwierzy i wprowadzi swoje kody bankowe, wtedy przekona się, że coś jest nie tak – strona nieoczekiwanie się zamknie. Myślisz, że to błąd? Po próbie zalogowania do banku okazuje się, że z naszego konta zniknęły wszystkie dostępne środki pieniężne, a oszust posiada Twoje kody bankowe.

W każdej sytuacji, kiedy otrzymasz podejrzany SMS należy:

– nie otwierać linków ani załączników od niepewnych nadawców,
– określić adres strony Internetowej otwartej z załączonego w wiadomości adresu,
– porównać adres nadawcy do adresu prawdziwej instytucji.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.