TVN S.A z wysoką karą za „kontrowersyjny reportaż”. KRRiT otrzymało ponad 6500 skarg na ukarany materiał

tv telewizja netflix
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Po nadaniu reportażu pt. „Bielmo. Franciszkańska 3” (program TVN 24, cykl „Czarno na białym”, 6 marca 2023 roku, Krajowa Rada Radiowo-Telewizyjna otrzymała najwyższą w historii liczby skarg. Zarejestrowano 6058 zgłoszeń (w tym maile, formularze internetowe, zgłoszenia przez platformę ePUAP i listy wysłane tradycyjną pocztą). Te interwencje zawierały 39 613 podpisów obywateli wyrażających swoje niezadowolenie z treści zawartych w audycji.

Prawie roczne postępowanie wyjaśniające w tej sprawie

W toku postępowania wyjaśniającego, powołani eksperci dopatrzyli się wielu naruszeń niedopuszczalnych w pracy dziennikarskiej. Główne zarzuty wobec nadawcy w/w reportażu to:

  • brak obiektywizmu i rzetelności w działaniu dziennikarskim.
  • stronniczość materiału, który został przygotowany poprzez selektywny dobór źródeł oraz nieprawdziwe interpretacje faktów i wydarzeń z historii.
  • autorzy audycji posłużyli się manipulacyjnymi technikami, które są niezgodne z etyką dziennikarską, takimi jak insynuacja, stosowanie określeń „utrwalaczy”, oraz łączenie fałszywych powiązań emocji i osób, a także plotka.
50 milionów złotych
50 milionów złotych | fot. NBP

Wybiórcza analiza i treści łamiące prawo i normy społeczne

W audycji oparto się na materiałach Służby Bezpieczeństwa okresu PRL (donosy uzyskiwane przez SB) i nie sprawdzono innych zbiorów dokumentacyjnych. Nie przeprowadzono wnikliwej kwerendy, nie powiązano wydarzeń, a całą narrację dopasowano do postawionej wcześniej tezy. Analiza materiału wykazała występowanie w audycji treści sprzecznych z prawem i dobrem społecznym, godzących w uczucia religijne, w tym konkretnym wypadku katolików i dezinformujących opinię publiczną.

Kara 550 000 tysięcy złotych dla TVN

W decyzji KRRiT możemy przeczytać, że choć wolność mediów i swoboda wypowiedzi publicznej są istotne, to nie są bezwarunkowe. Dziennikarze działają w ramach określonych przepisów prawnych, których prawa i obowiązki określają Ustawa z dnia 26 stycznia 1984 roku o prawie prasowym oraz Ustawa z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji. Te akty prawne nakładają obowiązek dostarczania rzetelnych informacji oraz wymagają szacunku dla uczuć religijnych odbiorców.

Reportaż został wyemitowany w cyklicznej audycji, co skutkowało wysokim współczynnikiem oglądalności.

Spółka TVN SA osiągnęła w 2022 roku przychód w wysokości 1 976 369 000 zł (słownie: jeden miliard dziewięćset siedemdziesiąt sześć milionów trzysta sześćdziesiąt dziewięć tysięcy złotych).

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. kara powinna wynośić 10% od tych 2 mld przychodu to by się im odechciało paszkwile produkować.Houk