Ważny temat? Prześlij newsa!

Tutaj będą koordynować akcje ratunkowe w Lublinie. W budynku po przychodni MSWiA powstanie Lubelskie Centrum Bezpieczeństwa

Spotted Lublin

W budynku po dawnej przychodni MSWiA przy ul. Spokojnej 3 ma powstać Lubelskie Centrum Bezpieczeństwa. Nowa jednostka będzie monitorować i koordynować działania miejskich służb ratunkowych i komunalnych. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

Budynek po przychodni MSWiA przy ul. Spokojnej 3

fot. Mapy Google

Przebudowa po dawnej przychodni

Lubelskie Centrum Bezpieczeństwa (wcześniej proponowana nazwa: Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego) powstanie w budynku po dawnej przychodni MSWiA przy ul. Spokojnej 3 w Lublinie, który został przekazany miastu przez wojewodę Krzysztofa Komorskiego. Przychodnia przeniosła się do szpitala MSWiA przy ul. Grenadierów.

W sąsiedztwie znajduje się także budynek po dawnej aptece (ul. Spokojna 5) oraz dwa mniejsze obiekty: garaż i magazyn. Te zostaną wyburzone, a część działki przeznaczona pod budowę nowego biurowca, który zostanie połączony z przebudowanym budynkiem łącznikiem.

Przetarg na dokumentację

Miasto ogłosiło przetarg na opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla przebudowy istniejącego budynku oraz analizę możliwości budowy nowego obiektu. Wybrana firma będzie również pełnić nadzór autorski nad realizacją projektu. Miasto zakłada, że Lubelskie Centrum Bezpieczeństwa powstanie najpóźniej do końca czerwca 2029 r.

advertisement

Sprawdź i dodaj swoje ogłoszenie!

Bądź częścią lokalnej społeczności

Co to będzie za miejsce?

Lubelskie Centrum Bezpieczeństwa ma pełnić funkcję miejskiego punktu koordynacyjno-monitorującego. W jednym miejscu skonsolidowane zostaną służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców — od zarządzania kryzysowego, przez ochronę ludności, aż po nadzór nad ruchem drogowym i cyberbezpieczeństwo.

W centrum pracować będzie około 160 osób. Każde z czterech poziomów budynku (piwnica + trzy kondygnacje naziemne) ma mieć ściśle określoną funkcję.

Co znajdzie się w budynku?

🔹 Piwnica – strefa techniczna i zaplecze magazynowe: m.in. magazyn OC, przeciwpowodziowy, warsztat, pokoje wypoczynku, serwerownia.

🔹 Parter – część zarządczo-administracyjna: gabinety dyrekcji, referaty porządku publicznego i spraw obronnych, sala konferencyjna na 40 osób.

🔹 I piętro – strefa operacyjno-szkoleniowa: sale operacyjne, centrum miejskiego monitoringu, referaty IT, ratownictwa i logistyki.

🔹 II piętro – część dla Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Kancelarii Prezydenta. Powstanie tu m.in. sala operacyjna Centrum Sterowania Ruchem oraz zaplecze socjalne i pokoje do dyspozycji prezydenckich służb.

Anteny na dachu, system rozpoznawania tablic i parking

Na dachu budynku zamontowane zostaną dwie anteny stacji bazowych (każda o wysokości ok. 15 m) oraz syrena alarmowa. Wjazd na teren Centrum będzie kontrolowany przez system szlabanowy z kamerą rozpoznającą tablice rejestracyjne. Za budynkiem zaplanowano parking na minimum 35 samochodów.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check