W budynku dawnej przychodni MSWiA przy ul. Spokojnej powstanie Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego

Kamery na deptaku
Kamery na deptaku | fot. Dominik Wąsik

Miasto przejmie od wojewody budynek dawnej przychodni MSWiA przy ul. Spokojnej. W obiekcie docelowo ma powstać Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego, które zintegruje w jednym miejscu wszystkie działania związane z bezpieczeństwem w mieście.

Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w miejscu dawnej przychodni MSWiA przy Spokojnej

Dwie działki przy ul. Spokojnej 3 i 5 w Lublinie zostaną przekazane przez wojewodę lubelskiego Krzysztofa Komorskiego na rzecz Gminy Lublin. W budynku przy ul. Spokojnej 3 dawniej funkcjonowała przychodnia MSWiA, która przeniosła się do szpitala MSWiA przy ul. Grenadierów. Projekt uchwały w sprawie przyjęcia darowizny trafi na dzisiejszą (18.04) sesję Rady Miasta.

„Nowa jednostka będzie pełnić funkcję punktu monitorująco-koordynacyjnego i ośrodka łączności, scalającego w codziennej działalności służby ratownicze, komunalne i miejskie Lublina, które będą w stanie reagować w trybie natychmiastowym na wszelkiego rodzaju zagrożenia i zdarzenia” – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Po przyjęciu przez Radę Miasta uchwały w sprawie darowizny na rzecz Gminy Lublin w postaci nieruchomości przy ul. Spokojnej, kolejnym krokiem będzie podpisanie aktu notarialnego. Następnie miasto przystąpi do opracowywania koncepcji i dokumentacji projektowej dla Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego, co pozwoli na aplikowanie o środki zewnętrzne na realizację zadania.

Potrzebne środki zewnętrzne

Prezydent ocenia stan budynku jako dobry i twierdzi, że jego remont i adaptacja mieści się w racjonalnych wydatkach, które miasto będzie w stanie ponieść z własnego budżetu. W przypadku wyposażenia obiektu to w tym przypadku miasto liczy na środki rządowe oraz z programu bezpieczeństwa Komisji Europejskiej. Wyposażenie obiektu może kosztować od kilku do nawet kilkunastu milionów złotych.

Budynek posiada podpiwniczenie, parter, dwa piętra, na których planuje się rozlokowanie m.in. sal operacyjnych i wizyjnych do pracy dyspozytorów i koordynatorów CMiZK, węzła informatycznego, serwerowni oraz pomieszczeń biurowych i socjalnych dla pracowników. W planach, o ile znajdą się środki, jest również budowa dodatkowego budynku/skrzydła na potrzeby Urzędu Miasta Lublin.

W budynku jest wystarczająca liczba pomieszczeń do skoordynowania pracy operatorów monitoringu zarówno miejskiego, jak i zarządzania ruchem drogowym oraz stanowisk dla funkcjonariuszy i pracowników: policji, straży pożarnej, straży miejskiej, pogotowia ratunkowego, ZDM, ZTM, MPWiK, ochrony środowiska, nadzoru ruchu MPK, nadzoru budowlanego, inspektora sanitarnego czy lekarzy weterynarii.

W planach jest również budowa i użytkowanie dodatkowego źródła zasilania awaryjnego w postaci agregatu prądotwórczego w dużej mocy. Jak twierdzą pomysłodawcy, nowa jednostka pozwoli też na optymalne wykorzystanie obiektu przeznaczonego obecnie na te cele przy ul. Lipowej, który nadal będzie wykorzystywany na potrzeby bezpieczeństwa, ochrony mieszkańców naszego miasta.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.