Trwa nabór projektów Zielonego Budżetu nawiązujących do hasła „Naturalnie, w mieście!”

grafika zielony budżet
fot. Miasto Lublin

Potencjał dzikiej przyrody w Lublinie to tematyka VII edycji Zielonego Budżetu 2024. Przypominamy, że nabór projektów nawiązujących do hasła „Naturalnie, w mieście!” trwa do najbliższej niedzieli (14 stycznia). Zielony Budżet to narzędzie partycypacji dające możliwość zaplanowania zieleni miejskiej przez same mieszkanki i mieszkańców.

– W tej edycji Zielonego Budżetu chcemy zwrócić szczególną uwagę na roślinność rozwijającą się na nieprzekształconych terenach, bez ingerencji człowieka. Takie miejsca posiadają ogromny potencjał. Liczymy na to, że osoby najlepiej znające swoje najbliższe otoczenie, wskażą tego typu obszary i zaproponują ciekawe rozwiązania i pomysły. W ramach sześciu edycji Zielonego Budżetu do tej pory zrealizowaliśmy ponad 80 projektów na terenie miasta, powstało kilkadziesiąt zielonych enklaw i miejsc odpoczynku – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

VII edycja Zielonego Budżetu

Dotyczy obszarów miejskich, które powstały naturalnie i posiadają szczególne walory przyrodnicze, krajobrazowe, środowiskowe i estetyczne. Zakres tegorocznej edycji obejmuje również tereny, będące stanowiskiem dla specyficznych, dziko rosnących roślin i/lub siedliskiem zwierząt, zasługujących na uwagę i ochronę lub mogące służyć celom edukacyjnym oraz badawczym.

W zgłaszanych projektach zakres ingerencji w naturalną przestrzeń zieloną musi być ograniczony i wyważony. Zakłada się takie działania jak: obkaszanie ścieżek, przedeptów; udostępnienie lub wydzielenie miejsc do odpoczynku z naturalnych materiałów lub wykorzystanie tego typu elementów już istniejących w danej przestrzeni; pozostawianie bezpiecznych dla roślin i zwierząt stref, z których nie można korzystać; artystyczne instalacje lub rzeźby wpisujące się w krajobraz; domki dla zwierząt i owadów.

Do tego również działania edukacyjne, np. organizowanie pogadanek, spacerów czy warsztatów edukacyjnych o tematyce przyrodniczej oraz ustawienie tablic informacyjnych, oznaczeń na temat miejsca i jego przyrody.

Założeniem tegorocznej edycji Zielonego Budżetu jest także ochrona obszarów cennych przyrodniczo poprzez zakwalifikowanie ich, jako użytek ekologiczny lub zespół przyrodniczo-krajobrazowy (w zależności od miejsca i jego cech) oraz w miarę możliwości oznaczanie miejsc w opisach i projektach miejskich planów zagospodarowania przestrzennego.

grafika zielony budżet
fot. Miasto Lublin

Do kiedy trwa składanie wniosków

Składanie wniosków online za pośrednictwem platformy decyduje.lublin.eu trwa do 14 stycznia. W formularzu należy podać lokalizację (zaznaczyć działkę na mapie), opis proponowanych działań oraz uzasadnienie miejsca. Autor lub autorzy wniosku mają także możliwość załączenia ewentualnych rysunków, pomysłów czy inspiracji.

Kiedy zaplanowano ocenę wniosków

Ocenę formalną złożonych wniosków zaplanowano od 22 stycznia do 12 lutego. Wówczas Zespół Zadaniowy ds. Zielonego Budżetu oceni pomysły i lokalizacje pod kątem możliwości realizacji wniosków. Po ocenie formalnej, w dniach 19-26 lutego, autorzy projektów będą mieli możliwość odwołania się od jej wyników.

Kolejnym etapem będzie ocena merytoryczna (od 27 lutego do 25 marca). Wnioski, które przejdą pozytywnie ocenę formalną, zostaną zaprezentowane Panelowi Ekspertów, w skład którego wchodzą przedstawiciele Biura Partycypacji Społecznej, Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej oraz eksperci z zakresu zieleni, gospodarki przestrzennej i krajobrazu.

Więcej informacji na temat Zielonego Budżetu dostępnych jest na stronie Lublin Zielony Budżet

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.