Roboty ziemne przed Bramą Krakowską. Trwa montaż rekonstrukcji żeliwnej studni

Trwa montaż rekonstrukcji żeliwnej pompy przed Bramą Krakowską | fot. Marek Poznański

Trwa montaż rekonstrukcji żeliwnej studni, która niegdyś stała na Placu Łokietka po stronie Bramy Krakowskiej. W gorące dni mieszkańcy jak i również turyści będą mogli dzięki niej się ochłodzić.

W ubiegłą środę rozpoczęły się prace ziemne przed Bramą Krakowską. W miejscu prac został ustawiony metalowy płot, który informuje o trwających w tym miejscu pracach.

Prace polegają na montażu rekonstrukcji żeliwnej pompy (studni), która stała przed Bramą Krakowską na przełomie XIX/XX wieku. Będzie ona podłączona do sieci miejskiej i dzięki temu w gorące dni będzie można się dzięki niej ochłodzić.

Prace polegające na jej montażu mają zakończyć się do końca maja. Przygotowanie żeliwnego odlewu studni wraz z usługą montażu kosztowało miasto 141 450 złotych.

Przypomnijmy, że do odkrycia studni z początku XIX wieku doszło w lipcu 2018 roku, kiedy to w pobliżu Bramy Krakowskiej były prowadzone prace przebudowy deptaka. Studnia miała 22,5 metra głębokości i trzy metry średnicy.

Urzędnicy zapewniali, że uda się ją wyeksponować poprzez zamontowanie „okna czasu” – specjalnej szyby zainstalowanej na powierzchni. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Zabytkowa studnia przy Bramie Krakowskiej zostanie zasypana. „Grozi zawaleniem”WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.