Trwa bezwykopowy remont największej magistrali wodociągowej w Lublinie

Dobiegają końca prace związane z modernizacją najważniejszej magistrali wodociągowej w Lublinie | fot. MPWiK

MPWiK wszedł w drugi etap remontu najważniejszej magistrali wodociągowej w Lublinie. Wszystkie prace powinny zostać ukończone do końca września.

Pierwszy etap remontu magistrali ruszył 10 czerwca i trwał do końca lipca. Przebiegał w skrzyżowaniu ulic Diamentowa/Wrotkowska i objął odcinek o długości 457 metrów. Drugi, a zarazem ostatni etap rozpoczął się na początku sierpnia i objął odcinek wzdłuż ulicy Samsonowicza o długości 756 m. Prace na tym odcinku potrwają do końca września.

Wyłączenie magistrali w Lublinie nie spowodowało przerw w dostawach wody ani innych uciążliwości dla mieszkańców. Magistrala DN800 ma strategiczne znaczenie dla miejskiego systemu wodociągowego, zaopatruje w wodę ok. 40 proc. odbiorców miasta” – tłumaczy Marek Spuz vel Szpos, Wiceprezes Zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie.

MPWiK zdecydowało na metodę bezwykopową z zastosowaniem rękawa termoutwardzalnego na miejscu (CIPP). Za tą metodą przemawiał m.in. krótki czas realizacji, znaczne ograniczenie utrudnień w ruchu, minimalne zmniejszenie przekroju rurociągu przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej wytrzymałości rękawa czy bezusterkowa eksploatacja.

Metoda CIPP polega na wprowadzeniu do rury wodociągowej rodzaju rękawa filcowo-poliestrowego, wzmocnionego włóknem szklanym, z wewnętrzną powłoką polietylenową. Rękaw nasycony jest żywicą epoksydową i zespolony ze ścianką istniejącego wodociągu.

fot. MPWiK

W pierwszych dniach sierpnia został uruchomiony, wyremontowany odcinek rurociągu pierwszego etapu. Obecnie jesteśmy na etapie instalacji rękawa czyli końcówki drugiego etapu. Przewidujemy, że rurociąg ten zostanie uruchomiony do końca września. Natomiast prace wykończeniowe wraz z odtworzeniem nawierzchni powinny się zakończyć do końca października” – mówi Christoph Pietryja, Prezes Zarządu Preuss Pipe Rehabilitation Polska Sp. z o.o.

Efektem remontu magistrali DN800 będzie poprawa bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę mieszkańców Lublina i ograniczenie awarii w miejscach przyszłych inwestycji drogowych. Dzięki inwestycjom towarzyszącym remontowi magistrali, np. budowie pompowni na Al. Smorawińskiego oraz wybudowaniu nowych odcinków wodociągu w ul. Diamentowej, Roślinnej i Domeyki nastąpi zwiększenie niezawodności działania systemu wodociągowego.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.