Tor rowerowy BikePark przy ul. Janowskiej zamknięty od odwołania

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Bystrzyca” w Lublinie, jako zarządca toru rowerowego BikePark przy ul. Janowskiej w Lublinie, w trosce o bezpieczeństwo użytkowników toru jest zmuszony zamknąć obiekt do odwołania.

W wyniku intensywnych opadów deszczu w kwietniu i maju tego roku doszło do poważnych uszkodzeń na terenie BikeParku. Teren toru rowerowego przy ul. Janowskiej został w znacznej mierze nasączony wodą opadową. Całość terenu wypełniła woda. Skarpy ziemne stały się osuwiskami błotnymi.

Zostało stwierdzone m.in. osunięcie się skarpy platformy startowej od strony zachodniej. Po przeciwległej stronie pojawiła się głęboka szczelina w skarpie. W wyniku osuwisk kostka brukowa została zawieszona bez stabilnego podłoża. W związku z tym, w trosce o bezpieczeństwo osób korzystających z BikeParku, MOSiR zdecydował o jego zamknięciu.

Teren BikeParku został poddany kontroli pracowników Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Lublinie. 29 maja Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Miast Lublin wydał decyzję „zakazującą użytkowania toru rowerowego usytuowanego przy ul. Janowskiej do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości”.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Bystrzyca” w Lublinie, jako zarządca toru, zwrócił się do rzeczoznawców o opinię techniczną i ekspertyzę budowlaną dotyczącą stanu technicznego BikeParku. Opinie wydały dwie niezależne instytucje specjalizujące się w ekspertyzach m.in. obiektów sportowych i rekreacyjnych.

Z obu ekspertyz wynika, że użytkowanie toru przez rowerzystów ani utrzymywanie go przez zarządcę (MOSiR) nie miało wpływu na obecny stan techniczny. Wskazano za to na błędy i uchybienia na etapie projektowania i budowania toru, a także wpływ warunków atmosferycznych na obecny stan.

Obie ekspertyzy wskazują na prace konieczne do wykonania, żeby doprowadzić BikePark do stanu właściwego i dopuścić go do użytkowania, tj. m.in. odwodnienie i drenaż całego terenu, umocnienie terenu oraz poszczególnych skarp i wzniesień, a także przebudowanie lub naprawienie części najazdów, przeszkód i odcinków torów. Wszystkie te prace wiążą się z dużymi nakładami finansowanymi.

O aktualnym stanie faktycznym został poinformowany Lubelski Klub Kolarstwa Górskiego, który jest najczęstszym użytkownikiem BikeParku i który zaplanował na ten rok kilka imprez mających odbyć się na terenie toru przy ul. Janowskiej (imprezy zostały odwołane).

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Bystrzyca” w Lublinie i Urząd Miasta Lublin będą teraz poszukiwały źródeł finansowania prac koniecznych do wykonania na terenie BikeParku. Jedną z możliwości są Fundusze Europejskie w nowej perspektywie finansowej, zwłaszcza te dotyczące rewitalizacji terenów.

Na dzień dzisiejszy BikePark przy ul. Janowskiej jest zamknięty do odwołania.

fot. Bikepark Lublin

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.