„To tylko wystawa” – II otwarcie wystawy w ramach Kyiv Biennale ‘23 w Galerii Labirynt

To tylko wystawa fot. Alicja Sienkiewicz
fot. Alicja Sienkiewicz

Początkowo nie było na niej żadnych prac, publiczność konfrontowała się z pustą przestrzenią. Zależało mi na tym, by spróbować, choć w niewielkim stopniu pokazać jakiś aspekt wojny, która stała się rzeczywistością Ukrainek i Ukraińców – Dyrektor Galerii Labirynt i kurator wystawy, Waldemar Tatarczuk.

Wystawa o ludziach żyjących w rzeczywistości wojny

„To tylko wystawa” w ramach Kyiv Biennale ‘23 została otwarta 27.10.2023. Do udziału zostały zaproszone osoby artystyczne służące w armii ukraińskiej, broniące kraju przed rosyjską agresją zbrojną. Początkowo nie było na niej żadnych prac, publiczność konfrontowała się z pustą przestrzenią. Zależało mi na tym, by spróbować choć w niewielkim stopniu pokazać jakiś aspekt wojny, która stała się rzeczywistością Ukrainek i Ukraińców. Żadna wystawa nie jest w stanie ukazać bezmiaru cierpienia, niesprawiedliwości, strachu, zagrożenia i tego wszystkiego, co niesie ze sobą wojna. Jedyne, co wydawało mi się możliwe to nieprzewidywalność i niepewność.

Na otwarciu 12 stycznia już zobaczymy prace. Część z nich powstała po 24 lutego, ale nie wszystkie. Wielu artystów i artystek ukraińskich po pełnoskalowej rosyjskiej agresji “zawiesiło” działalność artystyczną, dotyczy to w szczególności osób, które wstąpiły do armii. Zdecydowały więc pokazać prace powstałe wcześniej. Jest to wystawa o wojnie, chociaż większość prac nie dotyczy jej bezpośrednio. Jest to wystawa o ludziach żyjących w rzeczywistości wojny.

Tekst: Waldemar Tatarczuk

Otwarcie wystawy: 12.01.2024 (piątek), godz. 19.00

Gdzie: Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5, Lublin

Dostępność: Wystawa na parterze. Wystawa nieprzyjazna dla osób słabowidzących – na wystawie panuje półmrok i mrok. Czarnodruki z informacjami o wystawie dostępne przed wejściem na wystawę. Wystawa nieprzyjazna dla osób z nadwrażliwością sensoryczną – światła na wystawie zapalają się i gasną, w przestrzeni słychać głośne dudnienie i trzaski. Wystawa nieprzyjazna dla osób z niepełnosprawnością motoryczną – w przestrzeni wystawy rozmieszczone są ażurowe metalowe elementy oznaczone taśmą fluorescencyjną. Prosimy o zachowanie ostrożności.

W księgarni można bezpłatnie wypożyczyć nauszniki wyciszające i wózek. Ciche godziny na wystawie obowiązują w środy od 15.00 do 19.00. Galeria dysponuje 6 przenośnymi pętlami indukcyjnymi. Wernisaż tłumaczony na polski język migowy, tłumaczenie: Marta Stępniak. Otwarcie tłumaczone na język ukraiński, tłumaczenie: Volodymyr Dyshlevuk oraz język angielski, tłumaczenie: Aleksandra Surdacka.

Wystawa czynna do 31.03.2024 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)

Wstęp: do 31.01.2024 wstęp wolny, od 01.02.2024 wstęp: 5 zł bilet normalny, 2 zł bilet ulgowy.
(na wernisaż wstęp wolny)

Artyści i artystki*: Bohdan Bunchak, Pavlo Kovach jr, Alexander Len, Denys Pankratov, Sofiya Pomogaibo, Max Robotov i Lesia Khomenko, _mediaklub (Max Robotov, Ivan Svitlychnyi, Dmytro Tentiuk, Daria Maiier), Bohdan Sokur, Lubomyr Tymkiv, Yurko Vovkohon.
*Lista będzie sukcesywnie uzupełniana o kolejne osoby biorące udział w wystawie.
Kurator: Waldemar Tatarczuk

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.