To skrzyżowanie nie należy do bezpiecznych. Od wtorku rusza jego przebudowa, utrudnienia do października

Skrzyżowanie al. Witosa z ul. Doświadczalną
Skrzyżowanie al. Witosa z ul. Doświadczalną | fot. Dominik Wąsik

Rusza przebudowa skrzyżowania al. Witosa z ul. Doświadczalną w Lublinie, gdzie często dochodziło do niebezpiecznych sytuacji drogowych. Na początku czerwca w wyniku zderzenia dwóch aut zginęła tu jedna z pasażerek.

Przebudowa skrzyżowania Witosa z Doświadczalną

Pierwszy etap prac zakłada budowę sieci oświetlenia wraz z latarniami oraz demontaż słupów oświetleniowych z kablami zasilającymi. W pasie drogowym ul. Doświadczalnej zostanie przebudowana sieć wodociągowa, a na al. Witosa sieć gazowa i kanalizacja teletechniczna. Wykonawca zbuduje kanał teletechniczny, część drogowej sygnalizacji świetlnej oraz przebuduje kable energetyczne.

Na czas realizacji tych prac ruch samochodowy oraz pieszy będzie się odbywał bez większych zmian – kierowanie ruchem na skrzyżowaniu zostanie utrzymane przy pomocy istniejącej sygnalizacji świetlnej.

„Prace będą prowadzone w pasie dzielącym, terenach zielonych, chodnikach, zatoce autobusowej i poboczach. Przewiduje się zawężenie niektórych chodników lub całkowite zamknięcie dojść w przypadku gdy istnieją inne alternatywne, jak również zawężenie wszystkich jezdni ulic o około pół metra” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Zatoka autobusowa na ul. Doświadczalnej zostanie wyłączona z użytkowania. Przystanek Doświadczalna 01 zostanie przesunięty o ok. 50 m w kierunku ul. Vetterów.

Co się zmieni na skrzyżowaniu?

Obecnie na skrzyżowaniu al. Witosa i ul. Doświadczalnej nie ma wydzielonych pasów do skrętu, tego rodzaju relacje odbywają się z pasa do jazdy na wprost. Dlatego najważniejszą zmianą będzie budowa dodatkowych pasów do skrętu w lewo i prawo z al. Witosa w ul. Doświadczalną, dodatkowego pasa do skrętu z ul. Doświadczalnej w al. Witosa oraz przebudowa sygnalizacji świetlnej. Poprawi to znacząco bezpieczeństwo, poprzez zmniejszenie potencjalnych punków kolizji – skręt w lewo będzie się odbywał w bezpieczny sposób.

Zmiany zakładają również dostosowanie długości pasów do obecnego natężenia ruchu, co pozwoli na to, by kumulacja pojazdów odbywała się na właściwych pasach ruchu. Co więcej, przewidziano budowę brakującego odcinka ścieżki rowerowej od ul. Jagiełły do ul. Vetterów wraz z przejazdem rowerowym przez skrzyżowanie, co poprawi bezpieczeństwo rowerzystów. Powstanie także oświetlenie uliczne oraz chodniki.

W ramach inwestycji drogowcy przebudują również zatoki autobusowe. Całość dopełni nowa infrastruktura do obsługi komunikacji miejskiej – wiaty przystankowe, biletomat i punkt dynamicznej informacji pasażerskiej.

Wykonawcą prac jest spółka Strabag, a ich wartość to blisko 11,6 mln zł. Nowa infrastruktura powinna być gotowa do końca października 2023 r. 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Już w 2013 podczas remontu ul. Doświadczalnej było wiadomo, że ruch na tym skrzyżowaniu będzie duży i wtedy należało od razu zrealizować jego przebudowę.
    Oczywiście tłuki vel złodzieje z „niedowładz” miasta tego nie zrobili.