Lublin doczekał się kolejnego antysmogowego muralu. Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia zakończyły się prace nad wyjątkowym elementem dekoracyjnym, który nie tylko upiększa okolicę, ale przede wszystkim oczyszcza powietrze. To największy antysmogowy mural w naszym mieście.
Mural na bloku przy ul. Montażowej
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia ukończono malowanie największego w Lublinie antysmogowego muralu, stanowiącego nie tylko estetyczne urozmaicenie miasta, ale i pozytywnie wpływającego na jakość powietrza. Nowy mural, o imponującym formacie 400 m kw, znalazł swoje miejsce na elewacji budynku przy ul. Montażowej 12, w dzielnicy Tatary.
„Umiejscowienie pracy „Kopalnia blisko natury” na elewacji budynku, którą można już oglądać od strony ul. Mełgiewskiej, ma symboliczne znaczenie. Będzie ona widoczna przy wyjeździe z Lublina w stronę Łęcznej i Bogdanki. Mural nawiązuje do Spółki i jej wartości, takich jak poszanowanie środowiska czy troska o otoczenie. Elementy graficzne muralu odnoszą się też do naszych działań społecznych w regionie w ostatnich czterech dekadach, stając się symbolem kopalni” – powiedział Artur Wasilewski, zastępca prezesa zarządu ds. ekonomiczno-finansowych LW Bogdanka.
Za projekt muralu odpowiada artystka Ewa Podlodowska. Jak tłumaczy artystka, kompozycja została utrzymana w charakterystycznej stylistyce „płaskich”, starodawnych gobelinów, uwzględnia rozpoznawalne elementy z okolic Lubelskiego Zagłębia Węglowego.
Ośmiu artystów przez 2 tygodnie malowało mural
Malowanie powierzono 8 artystom z lubelskiej firmy Lublov, którzy pracowali nad muralem przez 2 tygodnie.
„Nie było to łatwe zadanie. Po pierwsze, z uwagi na skalę, a po drugie, z uwagi na trudne warunki atmosferyczne w pierwszej połowie grudnia. Przy malowaniu zastosowaliśmy tzw. fotokatalityczne farby i powłoki. Zawierają one specjalne cząsteczki, które pod wpływem światła rozkładają szkodliwe substancje z atmosfery, m.in. tlenki azotu i lotne związki organiczne, a także neutralizują cząsteczki odpowiedzialne za nieprzyjemne zapachy” – tłumaczy Cezary Hunkiewicz z firmy Lublov.
Mural został sfinansowany w całości przez LW Bogdanka w ramach kończących się obchodów 40-lecia wydobycia węgla w Bogdance.
Zobacz także: Mural z Beatą Kozidrak przechodzi do historii. Jego miejsce zajmie nowy, ma oczyszczać powietrze
ZDJĘCIA
Dodaj swój komentarz