Mural z Beatą Kozidrak przechodzi do historii. Jego miejsce zajmie nowy, ma oczyszczać powietrze

W miejscu muralu z Beatą Kozidrak powstaje mural oczyszczający powietrze
W miejscu muralu z Beatą Kozidrak powstaje mural oczyszczający powietrze | fot. Dominik Wąsik

Lublin dołączył do akcji „Czyste, Zielone Miasta” realizowanej przez Stowarzyszenie Program Czyta Polska. Na ścianie budynku Astorii powstaje zielony mural, a jego zadaniem będzie usuwanie zanieczyszczeń z powietrza. To trzeci taki mural w mieście.

Mural z Beatą Kozidrak zniknął ze ściany budynku Astorii

W poniedziałek (23.10) przy budynku Astorii u zbiegu ul. Lipowej i Al. Racławickich w Lublinie rozstawiono rusztowanie. Tego samego dnia mural z Beatą Kozidrak został zamalowany. Przypomnijmy, że ten mural odsłonięto w listopadzie 2020 r. i był elementem projektu „Miasto Muzyka” zainicjowanego przez Empik Music.

Z pytaniem o realizowane prace skierowaliśmy zapytanie do Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Lublinie, który zarządza budynkiem Astorii.

„Zarząd Nieruchomości Komunalnych udostępnił bezpłatnie ścianę elewacji budynku przy ul. Lipowej 1 na rzecz Biura Rozwoju i Turystyki Urzędu Miasta Lublin w związku z akcją Czyste, Zielone Miasta” – mówi Łukasz Bilik, rzecznik prasowy Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Lublinie.

Rzecznik ZNK zalecił nam kontakt z Biurem Rozwoju i Turystyki, który ma posiada więcej szczegółów dotyczącej akcji i prac na budynku elewacji. Jak się okazuje rusztowanie i zamalowany mural z wizerunkiem Beaty Kozidrak są związane z powstaniem nowego muralu.

„Mural powstaje, jako jedna z inicjatyw realizowanych w ramach akcji Czyste, Zielone Miasta, której organizatorem jest Stowarzyszenie Program Czysta Polska. Pozostanie on w miejskiej przestrzeni przez najbliższe dwa lata, a jego tematem przewodnim jest zieleń i motywy roślinne” – mówi Anna Czerwonka z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Do jego wykonania używana jest farba fotokatalityczna, która ma właściwości neutralizujące szkodliwe substancje zawieszone w powietrzu, takie jak dwutlenek siarki, tlenek węgla czy tlenki azotu. Będzie to już trzeci oczyszczający powietrze mural w Lublinie. Pierwszy znajduje się na jednej ze ścian Centrum Recyklingu przy ul. Metalurgicznej 9b w Lublinie, a drugi na ścianie budynku LPEC przy ul. Puławskiej 2.

Odsłonięcie muralu zaplanowano w sobotę (28.10) o godz. 10:00.

Mural na budynku Astorii oczyści powietrze ze smogu
Mural na budynku Astorii oczyści powietrze ze smogu | fot. Dominik Wąsik

Finał akcji „Czyste, Zielone Miasta” w Lublinie

Stowarzyszenie Program Czysta Polska w 2022 r. ruszyło z pilotażową akcją „Czyste, Zielone Miasta”, do której przystąpiło 45 miast. Do tej pory, w ramach akcji zasadzono łącznie niemal 7 tys. drzew i krzewów oraz zebrano ponad 24 tony odpadów. Finał tegorocznej edycji akcji odbędzie się w Lublinie.

„Zielony budżet, rewitalizacja miejskich parków i skwerów, ochrona pomników przyrody, tworzenie łąk kwietnych przy dużych arteriach komunikacyjnych, czy programy wspierające mieszkańców w zbieraniu wody deszczowej to tylko część miejskich inicjatyw na rzecz ochrony środowiska. „Czyste, Zielone Miasta” to kolejne tego typu przedsięwzięcie oraz doskonała okazja do promocji postaw proekologicznych wśród mieszkanek i mieszkańców naszego miasta” – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

W ramach finału w sobotę (28.10) o godz. 11:00 w Parku Rury w okolicach wiaduktu wzdłuż ul. Filaretów odbędzie się festiwal przyrodniczy. Uczestnicy wydarzenia wspólnie z przedstawicielami stowarzyszenia i miasta obsadzą ten obszar dodatkową zielenią. W tej części Lublina pojawi się około 500 nowych drzew.

„Jeśli zainteresowani udziałem w akcji mają taką możliwość, powinni wziąć ze sobą narzędzia ogrodnicze, które mogą się przydać podczas sadzenia roślin. Natomiast osoby, które nie posiadają własnego sprzętu, będą mogły skorzystać z narzędzi organizatora” – mówi Anna Czerwonka z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

W trakcie festiwalu zaplanowano także zajęcia, gry i warsztaty ekologiczne. Ponadto dla zainteresowanych dostępna będzie informacja przyrodnicza i ekologiczna. Atrakcje przygotowane w ramach wydarzenia adresowane są do wszystkich mieszkańców Lublina, zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. No,no skoro jeden mural oczyści powietrze że smogu (patrz tytuł) to tfórcy należy się „nobel”.

  2. A co będzie budowane w wąwozie-parku Jana Pawła II? Przy skrzyzowaniu Wyzynnej i Filaretow? Miał byc teren dla wszystkich a wcisną jakiś blok?