Tłusty czwartek 2024 – kiedy jest w tym roku: DATA. Ciekawostki o tłustym czwartku

Pączki posypane cukrem pudrem
Pączki posypane cukrem pudrem | fot. Adobe Stock

Tłusty czwartek 2024. Kiedy tłusty czwartek 2024? Sprawdziliśmy, kiedy w tym roku będzie tłusty czwartek. Sprawdź ciekawostki dotyczące tłustego czwartku.

Tłusty czwartek 2024 – kiedy w tym roku? [DATA]

Tłusty czwartek obchodzony jest w ostatni czwartek przed wielkim postem, czyli 52 dni przed Wielkanocą. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym. Następny czwartek jest czwartkiem po Środzie Popielcowej i należy do okresu wielkiego postu. Może wypaść pomiędzy 29 stycznia a 4 marca.

Kiedy w tym roku wypada święto pączka? Tłusty czwartek w 2024 roku wypadnie 8 lutego.

Tłusty czwartek w kolejnych latach:

  • Tłusty czwartek 2025: 27 lutego
  • Tłusty czwartek 2026: 12 lutego
  • Tłusty czwartek 2027: 4 lutego
  • Tłusty czwartek 2028: 24 lutego

W Polsce w tym dniu dozwolone jest objadanie się. Jak głosi tradycja, ktoś, kto w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, nie może liczyć na to, że będzie mu się wiodło – słowem nie ma wyjścia – tego dnia wypada zjeść coś słodkiego.

Popularne do dziś jest również staropolskie przysłowie: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.

Najpopularniejsze potrawy spożywane w tłusty czwartek to pączki, donuty i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką.

Dziś większość polana jest lukrem, ale są i takie posypane cukrem pudrem. Różnią się nadzieniem – najwięcej jest tych z powidłami śliwkowymi, ale są i takie z budyniem, ajerkoniakiem, wiśnią czy różą.

Możemy też dostać pączki z nadzieniami: kinder bueno, snickers, biała czekolada, bounty (kokosowy), nutella, ananas, jagoda, śliwka, czarna porzeczka, brzoskwinia, pomarańcza, jabłko, toffi, kajmak, kukułka, marcepan, chałwa.

W tłusty czwartek 2022 należy spodziewać się wielu promocji na pączki, faworki i inne słodkości w sklepach sieci Biedronka, Lidl, Kaufland, Aldi, Auchan, Carrefour, Żabka, Netto, Stokrotka, Dino.

Tłusty czwartek – historia święta

Geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Rzymianie obchodzili w ten sposób raz w roku tzw. tłusty dzień.

W specyficzny sposób obchodzono tłusty czwartek w Małopolsce. Nazywany on był wówczas combrowym czwartkiem. Według legendy nazwa pochodzi od nazwiska żyjącego w XVII wieku krakowskiego burmistrza o nazwisku Comber, będącego prawdopodobnie postacią fikcyjną, człowieka złego i surowego dla kobiet mających swoje kramy i handlujących na krakowskim rynku.

Mówiono: Pan Bóg wysoko a król daleko, któż nas zasłoni przed Combrem. Umrzeć miał on w tłusty czwartek. W każdą rocznicę śmierci przekupki na targu urządzały więc huczną zabawę i tańce. Podczas zabawy zaczepiały przechodzących tamtędy mężczyzn, których zmuszały do tańca lub do oddawania wierzchniej odzieży w zamian za krzywdy, jakie wyrządził Comber.

Około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.