Tłum oczekujących na pomoc pod konsulatem Ukrainy. Utworzyła się wielka kolejka

Kolejka przed konsulatem Ukrainy w Lublinie
Kolejka przed konsulatem Ukrainy w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Od 24 lutego z Ukrainy do Polski przyjechało 1,43 mln obywateli objętego wojną kraju. Część tych osób trafiła do Lublina. Trudno się więc dziwić, że przed konsulatem Ukrainy na ul. 3 Maja utworzyła się wielka kolejka.

Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie

Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie wystawia dokumenty identyfikujące tych obywateli ich państwa, którzy przekroczyli granicę z Polską bez paszportu. Obywatele Ukrainy mogą tu załatwić sprawy związane z pobytem w Polsce, ewentualnie wyjazdem do innych krajów Unii Europejskiej. Zdarzają się również osoby, które chcą powrócić do swojej Ojczyzny i pomóc w walce.

Na stronie Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie znajduje się informacja, że codziennie w godz. 9-12 obywatele Ukrainy mogą składać potrzebne dokumenty, a w godz. 14-17 następuje ich odbiór. Przyjmowanie i wydawanie dokumentów odbywa się w „żywej” kolejce.

Zgodnie z Konwencją Dublińską status uchodźcy przyznaje się w pierwszym państwie, którego granicę przekroczyła osoba uciekająca przed wojną. Mogą go uzyskać obywatele Ukrainy, którzy opuścili terytorium Ukrainy z powodu wojny, a także osoby, które legalnie przebywały na terytorium Ukrainy, ale posiadają obywatelstwo innych państw. Osoby bez obywatelstwa mogą również zaprosić o status uchodźcy.

Status uchodźcy daje takie gwarancje: zakwaterowanie w obozie dla uchodźców, opieka medyczna, edukacja dla dzieci, comiesięczna pomoc finansowa, ale są pewne ograniczenia:

  • brak możliwości opuszczenia kraju przyjmującego do momentu uzyskania statusu;
  • brak możliwości powrotu na Ukrainę po uzyskaniu statusu;
  • pozbawienie dokumentów osobowych (wydaje się być świadectwem pobytu);
  • niezdolność do zatrudnienia do momentu uzyskania statusu, a także w przypadku odmowy udzielenia takiego statusu.

Przypomnijmy, że 4 marca zaczęła działać dyrektywa Unii Europejskiej o tymczasowej ochronie, która gwarantuje natychmiastową ochronę w UE osobom uciekającym przed wojną. Tymczasową ochroną mogą być objęci:

  • obywatele Ukrainy, którzy mieszkali w kraju, w tym do 24 lutego i zostali zmuszeni do opuszczenia go z powodu wojny;
  • osoby, które otrzymały azyl polityczny na Ukrainie;
  • obywatele innych krajów, którzy legalnie przebywali na terytorium Ukrainy;
  • osoby bez obywatelstwa.

Status ten daje gwarancje: prawo do wykształcenia, ubezpieczenia zdrowotnego, stałego pobytu na 1 rok z możliwym przedłużeniem do 3 lat, dostęp do rynku pracy, opiekę społeczną.

Kolejka przed konsulatem Ukrainy w Lublinie
Kolejka przed konsulatem Ukrainy w Lublinie | fot. Dominik Wąsik
Kolejka przed konsulatem Ukrainy w Lublinie
Kolejka przed konsulatem Ukrainy w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.