Testy antygenowe dostępne w Podstawowej Opiece Zdrowotnej

Minister zdrowia Adam niedzielski
Minister zdrowia Adam Niedzielski

Od wtorku testy antygenowe można już przeprowadzać w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Od środy będą podawane w codziennych statystykach zakażeń koronawirusem.

Testy antygenowe w poradniach POZ

„Podjęliśmy decyzję, że od dzisiaj testy antygenowe będą dostępne w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia właśnie wydał zarządzenie, które daje możliwość prowadzenia testów w POZ, wskazując jednocześnie ich wycenę” – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Test antygenowy pozwala na szybkie, jakościowe wykrycie antygenu SARS-CoV-2 w próbkach wymazu z nosa lub nosogardzieli (w zależności od rodzaju testu), dopuszcza wstępną diagnozę COVID-19. Wynik ujemny nie może być traktowany jako wykluczenie zakażenia SARS-CoV-2.

Lekarze POZ nadal będą mogą zlecać testy PCR do wykonania w punkcie drive-thru. Test antygenowy pacjent będzie miał zrobiony na miejscu, w poradni POZ. Test antygenowy wykorzystywany jest ze względu na możliwość szybszego uzyskania wyniku niż ma to miejsce w przypadku klasycznego badania PCR (ok. 10-30 minut vs. zwykle 24 godziny).

Od środy wyniki testów antygenowych, które są cały czas na bieżąco raportowane, będą podawane w codziennych statystykach dotyczących zakażeń koronawirusa w Polsce.

Podstawowa opieka zdrowotna (POZ) jest częścią systemu opieki zdrowotnej i zapewnia zdrowym i chorym świadczenia zdrowotne w przychodni lub w domu. Pacjent zgłasza się do lekarza POZ zawsze, gdy ma problem zdrowotny. To ten lekarz kieruje całym procesem leczenia. Jeśli pacjent czegoś nie rozumie, nie wie jaką podjąć decyzję odnośnie leczenia, może porozmawiać o tym z lekarzem POZ.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.