Terytorialna służba wojskowa przyciąga kobiety

kobieta, służba wojskowa
fot. 2LBOT

8 marca br., przed bramą koszar na Majdanku w Lublinie stawiło się 114 ochotników terytorialnej służby wojskowej, w tym 23 kobiety. W szeregach 2 Lubelskiej Brygady OT służbę pełni już blisko 650 kobiet, co stanowi ponad 20% całego stanu osobowego brygady.

Kobiety w 2 Lubelskiej Brygadzie OT

Zainteresowanie kobiet służbą w 2 Lubelskiej Brygadzie OT od samego początku istnienia formacji było duże. Terytorialna służba wojskowa pozwala im łączyć aktywność zawodową, obowiązki rodzinne oraz pasje ze służbą na rzecz Ojczyzny. To dobre rozwiązanie dla kobiet, które chcą sprawdzić się, pokonać swoje słabości, rozwijać zainteresowania, a także zdobywać nowe kompetencje.

ochotnicy terytorialnej służby wojskowej
fot. 2LBOT

Kim są ochotniczki, które 8 marca postanowiły wstąpić w szeregi 2 Lubelskiej Brygady OT?

To kobiety w wieku od 18 do 48 lat, które mają różne wykształcenie, wykonują różne zawody i posiadają różne pasje. Wśród nich jest nauczycielka, psycholog, pracownik biurowy, kucharka, fizjoterapeutka, pracownik opieki społecznej. Dużą grupę stanowią również studentki. Niezależnie od tego, ile mają lat, skąd pochodzą i jaki zawód wykonują, wszystkie mają podobny cel – zakładając mundur żołnierza 2 LBOT chcą zrobić „coś więcej” dla swoich małych Ojczyzn i lokalnej społeczności.

ochotnicy terytorialnej służby wojskowej
fot. 2LBOT

– Jestem osobą aktywną, lubię się uczyć, rozwijać i łamać różne stereotypy. Mam córkę, która jest już prawie dorosła, praca również pozwala mi na to, żeby zaangażować się w coś jeszcze. Wojsko dzisiaj to bardzo dobry wybór nie tylko dla mężczyzn, ale i dla kobiet. Na razie wybrałam terytorialną służbę wojskową, ale myślę, żeby w przyszłości zostać żołnierzem zawodowym. Wszystko tak naprawdę zależy od nas, a bariery są tylko w naszych głowach – mówi szer. Anna z Zamościa.

ochotnicy terytorialnej służby wojskowej
fot. 2LBOT

Z kolei ochotniczka z Kraśnika – 21-letnia Agnieszka na co dzień pracuje w domu pomocy społecznej.

– Tata jest wojskowym, również rodzeństwo służy w służbach mundurowych, więc od dziecka mam szacunek do munduru. Chce się sprawdzić, zdobyć nowe doświadczenia, ale przede wszystkim zrobić coś pożytecznego dla Ojczyzny – mówi szer. Agnieszka.

ochotnicy terytorialnej służby wojskowej
fot. 2LBOT

Szkolenie podstawowe

Nowi ochotnicy przejdą teraz 16-dniowe szkolenie podstawowe w koszarach w Zamościu. Najważniejsze elementy tego szkolenia to: nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią, taktyka, łączność, terenoznawstwo, pierwsza pomoc przedmedyczna oraz elementy przetrwania. Zwieńczeniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 23 marca br. w Lublinie. Nowi żołnierze będą kontynuować służbę w swoim miejscu zamieszkania, w jednym z pięciu batalionów 2 LBOT – w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku i Zamościu.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.