Telewizory, słuchawki, czy kamery. Funkcjonariusze KAS ujawnili w Lublinie magazyn z podrobioną elektroniką

Podrobione telewizory w magazynie w Lublinie
Podrobione telewizory w magazynie w Lublinie | fot. KAS

Funkcjonariusze KAS wpadli na trop grupy przestępczej zajmującej się na dużą skalę nielegalnym obrotem sprzętem elektronicznym. W magazynie na terenie Lublina ujawnili ponad 1,8 tys. sztuk elektroniki, w tym telewizory, czy słuchawki.

Firma z Lublina zajmowała się nielegalnym handlem elektroniką

Na trop nielegalnego procederu Służba Celno-Skarbowa wpadła pod koniec marca 2023 r. Na przejściu granicznym z Ukrainą w Zosinie funkcjonariusze skontrolowali wyjeżdżającego z Polski busa. Ich podejrzenia wzbudziły przewożone urządzenia elektroniczne – telewizory i telefony. Towar zgłoszony został do odprawy na podstawie dokumentów tax free, pozwalających ubiegać się o zwrot podatku VAT.

Kontrolujący go funkcjonariusze zauważyli m.in. niezgodność numerów seryjnych telefonów z przedłożonym zgłoszeniem celnym. Poza tym telefony wyglądały na podrabiane, na co wskazywało m.in. ich niedbałe wykonanie – mówi Michał Deruś, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Ustalono, że podmiotem zgłaszającym towar do procedury wywozu jest spółka z siedzibą w Lublinie. Sprawą zajęli się funkcjonariusze lubelskiej KAS z komórek operacyjnych i zwalczania przestępczości. Po wcześniejszej obserwacji miejsca załadunku towarów funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej siłowo weszli do magazynu należącego do podejrzanego podmiotu.

W czterech pomieszczeniach znaleźli sprzęt elektroniczny, m.in. telewizory popularnej marki. W trakcie ustaleń okazało się, że większość to sprzęt nowy, wysokiej klasy. Część urządzeń była natomiast używana lub złożona z nieoryginalnych komponentów – informuje Michał Deruś.

W wyniku przeszukania pomieszczeń magazynowych funkcjonariusze zabezpieczyli w sumie ponad 1850 urządzeń, w tym ponad 1,5 tys. sztuk telewizorów, a ponadto słuchawki, gry, kamery i inne części elektroniczne. Ujawniony sprzęt pochodził m.in. z Wielkiej Brytanii.

Jako ciekawostkę, funkcjonariusze KAS przekazali, by wywieźć cały nielegalny ładunek z magazynu – potrzeba było zorganizować aż 7 tirów. Operacja trwała łącznie trzy dni.

Podrobiona elektronika zabezpieczona przez lubelską KAS
Podrobiona elektronika zabezpieczona przez lubelską KAS | fot. KAS

Szacowanie skali wyłudzeń podatkowych

Zgodnie z ustaleniami funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej istnieje prawdopodobieństwo, że elektronika mogła być wykorzystywana w procederze wyłudzania podatku VAT – przy zastosowaniu procedury tax free. Ponadto, urządzenia mogły być też wykorzystywane jako produkt handlowy z pominięciem rejestracji zdarzeń gospodarczych w księgach podatkowych – przez co sprawcy unikali uiszczania należności do budżetu państwa. 

Dwie osoby już usłyszały zarzuty. Wobec jednego z podejrzanych sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju, połączonego z zatrzymaniem paszportu. Funkcjonariusze KAS przekazali, iż sprawa ma charakter rozwojowy.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.