Te znaki stoją odwrotnie, powinny być zmienione już trzy miesiące temu. Straż Miejska wstrzymała zakładanie blokad

Zmiana oznaczenia postoju dla taksówek
Zmiana oznaczenia postoju dla taksówek | fot. Dominik Wąsik

Na początku grudnia 2022 r. weszła w życie nowelizacja przepisów, która zmieniła znaczenie znaków dla postoju taksówek. Nowe przepisy weszły w życie trzy miesiące temu, jednak miasto Lublin do tej pory nie dokonało zmian w oznakowaniu. Straż Miejska apeluje do urzędników o pilną interwencję.

Postój taksówek z nowym oznakowaniem

Nowe przepisy obowiązujące od 6 grudnia 2022 roku zmieniają znaczenie znaków D-19 i D-20. Obecnie postój taksówek powinien rozpoczynać znak D-19 (będzie on ustawiony jako pierwszy), a następnie ustawiony powinien być znak D-20. Po zmianach znaki te nie muszą już występować w parze, bo pierwszy z nich sam w sobie określa długość miejsc postojowych — D-19.

Miasto nie zmieniło jeszcze znaków

Na terenie miasta Lublin obecnie znajduje się 46 wyznaczonych postojów TAXI. Mimo że nowe przepisy weszły w życie trzy miesiące temu, to w Lublinie jednak po staremu. Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością, który odpowiada za oznakowanie ulic, jeszcze nie przeprowadził aktualizacji oznakowania na postojach dla taksówek.

Zwłoka urzędników doprowadziła do sytuacji, że Straż Miejska ma związane ręce i nie może karać kierowców za parkowanie w tym miejscu.

W dniu 6 lutego 2023 roku Straż Miejska przesłała do Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością wniosek o dostosowanie oznakowania w zakresie miejsc postoju TAXI. Strażnicy, podejmując interwencje, pozostawiają ulotki informacyjne, ponadto informują kierowców nieuprawnionych o zmianie przepisów – mówi Robert Gogola, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Lublinie.

Od 6 grudnia 2022 r. do 6 marca 2023 r. do Straży Miejskiej wpłynęło 41 zgłoszeń dotyczących postoju pojazdów nieuprawnionych na miejscach dla pojazdów TAXI. Każda z interwencji zakończyła się jedynie upomnieniem. Wszystko przez nieaktualne oznakowanie. Za nieuprawniony postój na miejscu dla taksówek grozi mandat w wysokości 100 zł i 1 punkt karny.

Kiedy urzędnicy zmienią oznakowanie?

Działania w tym zakresie będziemy sukcesywnie realizować. W najbliższym czasie zaplanowano przegląd oznakowania na terenie miasta, a następnie zostaną przygotowane stosowne projekty zmian organizacji ruchu. W pierwszej kolejności zmiana oznakowania na postojach Taxi obejmie Śródmieście, a następnie kolejne rejony – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Niezaktualizowane jeszcze oznakowanie nie wiąże się dla taksówkarzy z żadnymi konsekwencjami. Do momentu wprowadzenia zmian, działania Straży Miejskiej w tym zakresie mają charakter prewencyjny i informacyjny. Miasto zakłada, że prace związane ze zmianą oznakowania będą mogły być realizowane w okresie wiosennym.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.