TAXI Lublin: Zobacz, jak wybrać tanią taksówkę i nie dać się oszukać

Damel Taxi Lublin
DAMEL TAXI LUBLIN | fot. Damian Gerhand // Spotted Lublin

Ludzie mówią, że jak tanie taxi to na pewno ściema albo coś jest nie tak. Ale czy tak jest naprawdę? Pokażemy Wam, na co zwrócić uwagę przy wyborze taksówki w Lublinie. Przeczytaj i nie daj się nabrać!

W Lublinie nie ma urzędowych cen za przejazdy taksówkami. Dlatego stawki różnią się w różnych korporacjach, a na postojach nawet między taksówkami. W niektórych miastach decyzją samorządu wprowadzone są tylko stawki maksymalne. W Lublinie takiego zarządzenia nie ma.

Koniecznie musisz obserwować oznakowanie taksówek i poprawnie skojarzyć je ze znanymi w mieście korporacjami, ale uważaj – oszuści celowo upodobniają swoje oznakowania do oznakowań wykorzystywanych przez znane lubelskie korporacje.

Wpisują na przykład numery telefonów lub nazwy kojarzące się ze znanymi korporacjami. Ktoś, kto tak robi, nie ma czystych intencji. Takich „przebierańców” najczęściej można spotkać w miejscach, gdzie łatwo o potencjalnego klienta, a nocą pod klubami. Szczególnie tam, gdzie łatwo mieszają się z innymi oczekującymi taksówkami.

Razem z firmą 19626 DAMEL TAXI S.C przygotowaliśmy krótki poradnik dotyczący kwestii oszczędzania na przejazdach taksówkami. Korporacja DAMEL TAXI działa w Lublinie od 25 lat, ceniona jest przede wszystkim za stosowanie uczciwych praktyk.

Co zrobić, by oszczędzić na taksówce?

Jeśli nie chcesz przepłacać za taxi w Lublinie, to spójrz na cennik umieszczony na szybie tylnych drzwi. Znajduje się tam cena za wynajęcie, cena za kilometr jazdy na każdej z czterech taryf. Zwróć uwagę także na podaną cenę za godzinę oczekiwania, bo może się okazać, że za każdą minutę postoju na światłach zapłacisz 1-2 zł, a za każdy kilometr 3-6 złotych.

GERHAND 10.05.2018 24
DAMEL TAXI w Lublinie | fot. Damian Gerhand // Spotted Lublin

W korporacyjnych taksówkach ceny te są nawet o 70% niższe. Jeśli wpadniesz w pułapkę, na nic nie zdadzą się Twoje reklamacje, chyba że kierowca odmówi Ci wydania paragonu. Wówczas możesz dochodzić swoich racji w instytucjach do tego powołanych i odmówić zapłaty za kurs. Jeśli otrzymasz paragon, na którym długość trasy jest zgodna z rzeczywistą, niewiele zrobisz.

Pamiętaj, że nie jesteś zobowiązany do wsiadania do pierwszej lepszej taksówki w kolejce na postoju TAXI. Masz prawo wybrać tę, w której ceny są przystępne nawet wówczas, gdy taksówka jest 3, 5 czy ostatnia w kolejce.

W każdej taksówce musi się znajdować poprawnie działający taksometr

Taksometr jest urządzeniem podlegającym badaniu w Urzędzie Miar i musi mieć legalizację. Nie wszystkie taksometry mają identyczne ustawienia, gdyż urzędnik nie ingeruje w stawki taryfowe, a jedynie sprawdza poprawne działanie na określonych odcinkach. Są to urządzenia elektroniczne odbierające impulsy z licznika kilometrów.

GERHAND 10.05.2018 22
DAMEL TAXI w Lublinie | fot. Damian Gerhand // Spotted Lublin

Nieuczciwi taksówkarze mogą dobijać impulsy specjalnym ukrytym przyciskiem. To tzw. dopalanie. Oszustwo łatwo stwierdzić, gdyż długość trasy znajduje się na paragonie. „Dopalacze” oprócz ceny doliczą także kilka kilometrów i okaże się, że rzeczywista droga miał długość 5,2 km, a po dopaleniu wydruk wskaże 8,5 km. Wszystkie dane znajdziesz na paragonie!

Zrozum. Za co płacisz?

Taksometr oprócz odległości oblicza także czas postoju i sumuje należność z tzw. opłatą początkową. Wysokość stawek za 1 km jazdy jest różny w poszczególnych korporacjach. Czasem cena za 1 km jest niższa, ale naliczana z góry od razu po 1,50 zł albo z góry po 50 czy 60 groszy. Rezultat? Za 2,1 km kursu bez postoju w tańszej reklamowanej firmie zapłacisz 9 zł, a w „droższej” za ten sam odcinek paradoksalnie tylko 8,60 zł.

Różnice pojawiają się także po uwzględnieniu stawki za postój naliczany podczas zatrzymywania się w korkach. Tu rozpiętość cen między firmami wynosi kilka złotych za godzinę.

Tani kilometr, ale drogi postój, czyli meandry cen taksówek

Po przebyciu tej samej trasy może się okazać, że firma z mniejszą stawką za kilometr wystawi Ci wyższy paragon niż ta, którą początkowo oceniliśmy jako droższą.

Tanie podróżowanie

W DAMEL TAXI ceny za przejazd taksówką są na niskim i umiarkowanym poziomie. Jedną z najważniejszych zalet korzystania z usług tej firmy jest krótki czas oczekiwania na przyjazd taksówki.

W weekendy już od piątkowego popołudnia czas oczekiwania nie przekracza 5-8 minut, a w sobotnie noce w centrum miasta taksówka jest „od ręki” w czasie nawet 1 minuty. W dzielnicach czas oczekiwania wynosi około 3-5 minut.

Dodatkowo każda taksówka jest wyposażona w terminal, dzięki któremu możemy wygodnie zapłacić za kurs kartą.

Materiał powstał we współpracy z Damel TAXI / Chcesz wiedzieć z góry
ile kosztuje kurs? Pobierz aplikację Tutaj

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. A foteliki dla dzieci? Zadbala by ktoras firma lubelska o bezpieczne i komfortowe przewozenie najmlodszych pasazerow. 'Prawo nas nie obliguje’. A co? Taksowki to pojazdy ktore wypadki, albo chociaz nagle hamowania omijaja?

  2. @bla
    Prawo nie obliguje kierowcy do posiadania fotelika jednak zamawiać taksówkę można poprosić o kierowcę który wozi go w bagażniku. Dyspozytornia w każdej szanującej się firmie posiada takie informacje i może wysłać odpowiedniego kierowcę 🙂