Taryfikator mandatów 2017. Od nowego roku więcej punktów karnych dla kierowców

Pomiar prędkości | fot. Policja

Od 1 stycznia 2017 roku wchodzi w życie nowy taryfikator punktów karnych dla kierowców. Jakie zmiany czekają kierowców?

Aby poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach, w Kodeksie Ruchu Drogowego i samym taryfikatorze pojawiło się kilkanaście zmian, które mają za zadanie dodatkowo zdyscyplinować kierowców.

Obecnie maksymalny limit jaki możemy uzbierać to 24 punkty karne, chyba, że prawo jazdy mamy mniej niż rok – wtedy wystarczy nam zebranie 20 punktów. Potem tracimy prawo jazdy.

Do tej pory co sześć miesięcy kierowca mógł udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i odbyć stosowne szkolenie, które eliminowało 6 punktów. Teraz ma się to zmienić, bowiem po przekroczeniu 24 punktów policjant nie będzie zabierał kierowcy prawa jazdy, ale poprzez starostę skieruje osobę na kurs doszkalający.

Od nowego roku w tabelach z karami pojawi się kilka nowych pozycji, za złamanie których będą grozić surowe konsekwencje punktowe. Policja będzie karać za następujące wykroczenia:

– spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa innej osoby poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i strefą ruchu (6 punktów),

– jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych (5 punktów),

– wymuszenie pierwszeństwa na tramwaju (6 punktów),

– wyprzedzaniu z niewłaściwej strony pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo (3 punkty).

Kolejną nowością ma być również możliwość sprawdzania punktów karnych przez internet, za pomocą platformy e-PUAP.

 

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.