Targowisko przy ul. Ruskiej będzie działać jednak do końca roku. Potem handlarzy czeka przymusowa relokacja

Targowisko przy ul. Ruskiej w Lublinie
Targowisko przy ul. Ruskiej w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Marszałek Jarosław Stawiarski przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi zmienia nagle zdanie co do funkcjonowania targowiska z ubraniami przy ul. Ruskiej. Już wiadomo, że handlarze będą mogli pozostać w tym miejscu do końca roku. Potem czeka ich przymusowa relokacja.

Tydzień temu poinformowaliśmy jako pierwsi o planach Lubelskich Dworców (spółki należącej do samorządu województwa lubelskiego) co do działki, na której znajduje się obecnie targowisko z ubraniami przy ul. Ruskiej, obok starego dworca PKS.

Zarządca tego terenu zapewniał, że targowisko będzie działać tylko do końca marca. Następnie ten teren miał zostać uprzątnięty. Lubelskie Dworce planowały w tym miejscu uruchomienie parkingu, który według planów miałby funkcjonować do końca roku.

WIĘCEJ: Targowisko z ubraniami przy ul. Ruskiej tylko do końca marca. Teren zostanie uprzątnięty, by mogły na nim parkować samochody

Marszałek zmienia zdanie: targowisko przy Ruskiej do końca roku

Nagły zwrot akcji przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi. We wtorek (12.03) odbyło się spotkanie handlarzy z targowiska przy ul. Ruskiej z marszałkiem Jarosławem Stawiarskim i prezes Lubelskich Dworców Anną Kusiak.

„Marszałek wraz z prezes Lubelskich Dworców w trakcie spotkania z przedstawicielami przedsiębiorców zadeklarował współpracę w zakresie wydłużenia terminu wygaszania działalności handlowej maksymalnie do końca bieżącego roku” – informuje Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka.

Handlarze nie wiedzieli o planowanym wygaszeniu targowiska

Handlarze z targowiska przy ul. Ruskiej twierdzą, że nie wiedzieli o planie wygaszenia targowiska. Prezes Lubelskich Dworców Anna Kusiak przekonuje, że firma, która odpowiadała za prowadzenie targowiska, została poinformowana już w grudniu 2022 r. o tym, że ostatnim dniem funkcjonowania targu będzie 31 grudnia 2023 r.

Nowe stawki za wynajem miejsca na targowisku

Część handlujących wcześniej nie posiadało nawet działalności gospodarczej. Dopiero po informacji, że muszą opuścić to miejsce, wybrali się do urzędu, by zalegalizować swoją działalność. Ten krok pozwolił na legalne podpisanie umowy pomiędzy Lubelskimi Dworcami a handlarzami.

„Z każdym przedsiębiorcą będą zawierane indywidualne umowy na warunkach obowiązujących przedsiębiorców handlujących na sąsiadujących targowiskach a termin będzie ustalany w porozumieniu z przedsiębiorcami w oparciu o dostępność wolnych stanowisk na targach miejskich tak by przedsiębiorcy po okresie zimowym mogli bezpiecznie dla prowadzonej działalności zrealizować proces przeniesienia działalności na inne targowiska” – wyjaśnia Remigiusz Małecki.

Na targowisku przy ul. Ruskiej w Lublinie handluje około 150 osób. Spotkanie w sprawie nowych opłat za wynajem powierzchni handlowej zaplanowano na czwartek (14.03).

Miejskie targowiska czekają na handlarzy z Ruskiej

Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina, przekazał, że na targowisku przy al. Tysiąclecia (pomiędzy sklepem Społem Bazar a halą Nova) jest około 70 wolnych miejsc. Kolejne miejsca na handlarzy czekają na Targu pod Zamkiem i Targu Pocztowa, niedaleko Dworca Lublin i Dworca Głównego PKP.

„Zarząd Lubelskich Dworców został zobowiązany do podjęcia negocjacji z zarządcami targowisk miejskich do zaproponowania przedsiębiorcom promocyjnych stawek czynszu w początkowym okresie prowadzenia działalności” – przekazał Małecki.

Po nowym roku tzw. Bangladesz (targowisko przy Ruskiej – red.) zostanie usunięty, a teren przygotowany do sprzedaży.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.