Tarcza antykryzysowa 2.0: Rząd chce dostępu do danych lokalizacji z telefonów Polaków

Orange Polska i Nokia uruchomili w Lublinie testową sieć 5G
Orange Polska i Nokia uruchomili w Lublinie testową sieć 5G | materiały prasowe

Ministerstwo Cyfryzacji chce dostać dane lokalizacji z telefonów komórkowych Polaków dotyczące ich przemieszczania się, by stworzyć wzorce dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Zmiany w projekcie nowelizacji tarczy antykryzysowej przewidują dodanie operatorom telekomunikacyjnym obowiązków podawania danych o lokalizacji użytkowników telefonów komórkowych objętych kwarantanną i chorych na COVID-19 (z ostatnich 14 dni). Ministerstwo Cyfryzacji ma także otrzymać także dane o lokalizacji telefonów wszystkich użytkowników, także tych zdrowych. Te ostatnie mają być jednak zanonimizowane.

Według tego rozporządzenia te dane mają zasilać narzędzia analityczne służące do przeciwdziałania COVID-19 w naszym kraju. Ponad 130 tys. osób objętych obecnie kwarantanną będzie na bieżąco kontrolowanych, czy nie opuszczają miejsca odosobnienia. I w tym przypadku nie będzie potrzeba już aplikacja „Kwarantanna domowa”.

Wprowadzenie zdalnego systemu śledzenia osób poddanych kwarantannie pozwoli też na bezbłędne wychwytywanie osób niestosujących się do wymogów kwarantanny i karanie jest wysokimi mandatami. Kara za nieprzestrzeganie kwarantanny wynosi od 5 do 30 tysięcy złotych.3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Chcieć to sobie mogą,teraz wychodzi jak groźny jest covid19.Głowne objawy to dostęp do lokalizacji ,możliwość kontrolowania zawartości przesyłek,zakaz przebywania na zewnątrz,zakaz spacerowania itp. Oj naród się w końcu wkur..i i wyjdzie na ulice i będzie domagało się leku.

  2. Żeby cie nie namierzyli jest też inna sposobność. Ale nie będę pisał lepiej oficjalnie

  3. A jak telefon zostawię w domu, i pójdę sobie na spacer?? Nie mam żadnego obowiązku przecież noszenia telefonu przy sobie. Wiadomo że i tak nas podsłuchują, teraz to chociaż oficjalnie……