Tak się zmieniła ulica Grygowej w 406 dni

ulica grygowejklOWfqWibGpC785HlXs
Tak wygląda nowy wiadukt na ul. Grygowej | fot. UM Lublin

Aktualnie trwa znakowanie i porządkowanie terenu. Do otwarcia wiaduktów w ciągu ul. Grygowej będą potrzebne jeszcze odbiory techniczne i pozwolenie na użytkowanie.

Stary obiekt kolejowy w ciągu ul. Antoniny Grygowej był najdłuższym wiaduktem w granicach administracyjnych Lublina. Jego długość wynosiła 750 metrów i składał się z 12 przęseł. Budowany był w latach 1978 – 1985 i jako inwestycja nie został zakończony.

„Świadczyły o tym podpory stojące obok wiaduktu. Oznacza to, że już wówczas ul. Grygowej, w tym miejscu, przewidziana była jako droga dwujezdniowa. Sąsiedni kolos nigdy nie powstał” – wyjaśnia Karol Kieliszek z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Wiadukt kolejowy rozbierany był 79 dni licząc od dnia, kiedy frezowana była jego nawierzchnia. W jego miejscu powstała zupełnie nowa droga. Inwestycja realizowana na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Pancerniaków a skrzyżowaniem z ul. Metalurgiczną.

Polegała ona m.in. na budowie: dwóch par, nowych, mniejszych obiektów, nasypów, skrzyżowania z łącznicą ul. Rataja w formie ronda, sieci trakcji trolejbusowej, ciągów pieszych i rowerowych. Długość nowych obiektów wynosi 498 metrów.

Czytaj także: Próby obciążeniowe wiaduktów na ul. Grygowej. Kiedy otwarcie?

Łączna długość dróg rowerowych zrealizowanych w ramach zadania to około 2,8 km. Biegną one po obu stronach jezdni, zaś w zakresie wiaduktów – tylko na zachodnich obiektach. Cały zakres objęty pracami to dystans około 1,5 km.

„Gdy tylko wykonawca zgłosi zakończenie robót – rozpoczniemy czynności odbiorowe” – dodaje Karol Kieliszek.

Budowa nowych obiektów w ciągu ul. Grygowej trwała 409 dni. Wykorzystano na nie 13 500 metrów sześciennych betonu i 1590 ton stali zbrojeniowej. Wykonawcą jest firma Budimex, która wyceniła swoje prace na 70,2 mln zł.

Zdjęcia: Urząd Miasta Lublin

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.